vesti24.mk
МАКЕДОНИЈА

Утре претпладне сончево со мала до умерена облачност попладне нестабилно со дожд

ECA

Утре претпладне сончево со мала до умерена облачност попладне нестабилно со дожд
Времето утре во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне, претежно на југот и истокот од земјава ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.

На места е можно процесите да бидат поинтензивни со појава на град и засилен ветер.

Утринската температура ќе биде од 12 до 21,а дневната од 25 до 33 степени. УВ=7.

Во Скопје сончево со мала, а попладне со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Т-ра: 18 / 32 степена.

Во недела ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во јужните делови се очекува да бидат поројни и пообилни (над 30л/м2). Локални врнежи од дожд се уште ќе има и во понеделник претпладне. Во недела и во понеделник ќе дува повремено засилен северен ветер, а температурата значително ќе се намали.

Најсвежо ќе биде во недела кога максималната температура на повеќето места ќе биде само малку над 20 степени.

Извор:канал5

Loading...

Related posts