vesti24.mk

Tag : александар велики

ЗАБАВА

Одговорот е „Александар Велики“, но погледнете го прашањето! (ВИДЕО)

admin
Во британско детско квиз шоу, кое било неодамна било прикажувано во Швајцарија, се поставува и ова прашање. Одговорот е „Александар Велики“, но прашањето гласи: „Како
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

„Телеграф“: Александар Велики не бил Грк, туку Македонец

Ferad Aruc
Британскиот весник „Телеграф“ во патувачка репортажа од Македонија се осврнува и на прашањето за Александар Велики, при што авторот Пол Блумфилд пишува дека тој не
ВЕСТИ

Ново именуваниот Автопат „Пријателство“ повторно стана „Александар Македонски“

admin
Автопатот „Пријателство“ повторно го доби старото име „Александар Македонски“. Се разбира не станува збор за одлука на властите и официјална промена на името. Некој, на
МАКЕДОНИЈА

Александар Велики замина во историјата, официјално стапи на сила промената на аеродромот и автопатот

Ferad Aruc
Александар Велики од денеска замина во историјата на скопскиот аеродорм, а автопатот Александар Македонски започнува да гради пријателство. Вака е согласно законот. Објавените одлуки во
МАКЕДОНИЈА

Заев за грчката „Алфа ТВ“: Не се согласувам со ставот дека Скопје е единствениот наследник на Александар Велики

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „Алфа ТВ“ изјавил дека не се согласува со ставовите на претходните македонски премиери дека Скопје е единствен наследник