vesti24.mk

Tag : Алексис Ципрас

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Никос Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Ferad Aruc
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Ципрас и Заев меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир, тврди шведски новинар

Ferad Aruc
Грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев, се меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир, изјави Виктор Нумелин, специјален уредник за Нобеловата награда...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Катимерини“: МИА по интервенција на Ципрас промени изјава на Зоран Заев

Ferad Aruc
Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ЦИПРАС ГО НОКАУТИРАШЕ ЗАЕВ И НЕГОВАТА ВЛАДА: Владата во Скопје лаже, добро знаат дека со договорот никаде не се признава Македонска нација!

admin
Грчкиот премиер Алексис Ципрас го обвини Зоран Заев и неговата владата дека лажат во врска со договорот, потенцирајќи дека се лаги тврдењата на Македонската влада...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Грчкиот парламент започна расправа по барањето за недоверба на владата на премиерот, Алексис Ципрас поради договорот со Македонија

admin
Грчкиот парламент започна расправа по барањето за недоверба на владата на премиерот, Алексис Ципрас. Барањето го поднесе лидерот на најголемата опозициска партија, „Нова демократија“, Киријакос...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Грчки „Ефимерида“: Договорот ќе се потпише викендов во Преспа, покани испратени до Нимиц, Могерини и Хан…

admin
Договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в сабота во Преспа, пишува грчкиот весник „Ефимерида“, наведувајќи дека покани биле испратени и до...
Uncategorized МАКЕДОНИЈА

Историска порака од Заев: Утврдивме една прифатлива опција за двете страни

admin
На прес-конференцијата по средбата на премиерите  Зоран Заев и Алексис Ципрас, македонскиот премиер со историска порака. Утврдивме една опција прифатлива за двете страни. Следуваат консултации...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас: Грција бара решение ерга омнес, што подразбира уставна ревизија

Ferad Aruc
Името за коешто ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече...
МАКЕДОНИЈА

Заев вети промена на името на скопскиот аеродром, а автопатот ќе се вика „Пријателство“

Ferad Aruc
Во знак на добра волја и затоплување на односите меѓу Македонија и Грција, нашата земја ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас за „Етнос“: Македонската нација не постоела никогаш

Ferad Aruc
„Македонската нација не постоела никогаш“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на весникот „Етнос“ кое ќе биде објавено. Во најавата за...