vesti24.mk

Tag : Али Ахмети

ВЕСТИ

Ахмети: Владеењето на правото, наш приоритет

admin
Прашањата поврзани со тековните реформи, тековните политички случувања, успехот во владеењето на правото, добивањето датум за преговори и случувањата во регионот беа дел од темите...
ВЕСТИ

Заев и Ахмети денеска ќе договараат кого ќе “изметат“ во извршната власт

admin
Премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети попладне во 16 часот во Владата ќе имаат средба на која ќе разговараат за најавените промени...
ВЕСТИ

Ахмети: Утре може и еден Албанец да биде претседател на државата или на Владата

admin
Демократската Унија за Интеграција во Струга ја елаборираше важноста од изборот на консензуалниот претседател „бидејќи само дадениот глас за него гарантира дека нашата земја ќе...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Селмани: Али Ахмети ја почна кампањата против референдумот

admin
Али Ахмети ја започна кампањата против референдумот за името со изјавата дека нема сила што ќе го попречи договорот со Грција, напиша претседателот на Здружението...
МАКЕДОНИЈА

Али Ахмети: Законот за јазиците не влијае врз македонскиот јазик

Ferad Aruc
Законот за јазиците е во корист на земјата и во никој случај не влијае врз македонскиот јазик, истакнал претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ)...
МАКЕДОНИЈА

СЈО ги сомничи Ахмети и Груевски дека се договориле да го стопираат пописот за да се задржат на власт

Ferad Aruc
Специјалното јавно обвинителство отвори истрага против лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Како што рече на денешната прес конференција...
МАКЕДОНИЈА

Славомакедонија е неприфатливо решение за нас, Ахмети истакна по средбата со Коѕијас (Видео)

Ferad Aruc
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, изјави дека името Славомакедонија, слеано, не е прифатливо решение...
МАКЕДОНИЈА

ДУИ го поздрави усвојувањето на законот за јазиците

Ferad Aruc
Централното претседателство на ДУИ едногласно го поздрави усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Собранието. Според ДУИ, овој закон го симболизира заклучувањето на нормативниот...
МАКЕДОНИЈА

Ахмети за „Катимерини“: Ако спорот за името не се реши, може да биде многу опасно за сите нас

Ferad Aruc
Според моделот на Договорот за добрососедство со Бугарија, со консензус меѓу двете влади, а потоа ратификација во двете собранија, да се затвори прашањето за името,...
МАКЕДОНИЈА

Ахмети: Осудените од „Монструм“ и „Диво Насеље“ ќе се ослободат, тоа е дел од Тиранската платформа (видео)

Ferad Aruc
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во вчерашното гостување на Алсат телевизија зборувајќи за реализацијата на Тиранската платформа, која тој ја ословува како договор, рече дека...
МАКЕДОНИЈА

Ахмети: За Албанците е неприфатливо Словенска или Национална Р. Македонија

Ferad Aruc
Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека во решението на името треба да учествува и опозицијата, како и дека треба да има политичка и национална...