vesti24.mk

Tag : ангела меркел

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Германската канцеларка Меркел: Не останувајте дома за референдумот, излезете и дадете го својот глас

Ferad Aruc
Германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев, на заедничката прес-конференција ги повика граѓаните на Македонија на денот на референдумот
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Меркел се возеше во „мерцедесот“ на Груевски

Ferad Aruc
Германската канцеларка, Ангела Меркел при денешната посета на Македонија се возеше со „мерцедесот“ вреден 600 илјади евра набавен од страна на претходната влада за кој
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Германија ја става Македонија на експресна патека кон ЕУ

Ferad Aruc
Германската влада изразила подготвеност за поблиска економска соработка со Македонија, преку формирање на Управувачки комитет. Иако деталите ќе се знаат за два месеци, заменик претседателот
ВЕСТИ СВЕТ

Трамп во говорот во Монтана ѝ порачал на Меркел: Знаеш што Ангела, ние ве штитиме, а вие одите и им плаќате на Русите милијарди за гас и нафта

Ferad Aruc
Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој се подготвува за самитот на НАТO и состанокот со претседателот на Русија, Владимир Путин, во Монтана одржал говор на
СВЕТ

Трамп разговараше со Макрон и Меркел за протерувањето руските дипломати

Ferad Aruc
Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше со првите луѓе на Франција и Германија кои ги поддржале координираните протерувања на руски дипломати, како одговор на руското труење
МАКЕДОНИЈА

Викиликс: Меркел притискала – Груевски не прифатил Република Скопје (Македонија) за да влеземе во НАТО

Ferad Aruc
Македонската влада во 2008 година го одбила притисокот на германската канцеларка Ангела Меркел, и на романската влада да ја прифати од грчка страна понудената формулација
Uncategorized

Половина од жителите на Германија сметаат дека Ангела Меркел треба да се повлече од власта

Ferad Aruc
Речиси половина Германци сметаат дека канцеларката Ангела Меркел треба да се повлече од власта пред следните редовни парламентарни избори во 2021 година, покажуваат резултатите од
Uncategorized

Меркел: Со Трамп имам добри работни односи

admin
И покрај тензиите меѓу САД и Германија по изборот на Доналд Трамп за претседател, германската канцеларка Ангела Меркел ги оценува како добри односите кои што