vesti24.mk

Tag : анкара

ВЕСТИ СВЕТ

Турција не прави компромиси

Ferad Aruc
Заканувачката реторика на САД не е од корист за никого, рече денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Анкара. Ердоган рече дека Турција нема да...
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

Анкара со обновен фокус на Балканот

Ferad Aruc
Турција главно ја користи својата силна економија спрема балканските соседи да проектира сила и влијание, но ја употребува и религијата и дипломатијата, велат аналитичарите Турција...
СВЕТ

Силна експлозија во Анкара, пристигнуваат возила на брза помош

Ferad Aruc
Силна експлозија одекнала пред неколку моменти во турската престолнина Анкара. Според првичните информации причината за експлозијата е протекување на гас во една од владините згради. Според турските медиуми...
СВЕТ

Анкара: Уапсени 29 осомничени за членство во ДЕАШ

Ferad Aruc
Во антитерористичка акција во главниот град на Турција, Анкара, уапсени се 29 осомничени за членство во терористичката организација ДЕАШ. Меѓу уапсените се наоѓаат и странски...