vesti24.mk

Tag : Биткоин

ЗАБАВА

Биткоинот ја загрозува борбата против глобалното затоплување, тврдат научници

admin
Побарувачката за биткоини би можела да ги поништи глобалните напори за ограничување на глобалното затоплување, бидејќи оваа попопуларна дигитална валута бара огромни количини на енергија...
БИЗНИС

Тие се Биткоин милионери: Вложиле малку пари, а денес живеат во невиден луксуз

Ferad Aruc
Биткоин грозницата го тресе целиот свет. Иако многумина мислат дека криптовалутите се една голема измама, факт е дека некои поединци убаво се збогатиле на тој...
ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Вредноста на биткоин паѓа, овојпат е посериозно

Ferad Aruc
Биткоин, највредната криптовалута на светот, изгуби дополнителни 10% од вредноста и е на најниско ниво од ноември, 2017 година. Забраната за рекламирање на дигиталната валута...
БИЗНИС

Благодарение на криптовалутата: Американскиот рапер 50 Cent случајно стана биткоин милионер

Ferad Aruc
Познатиот рапер 50 Cent, благодарение на популарната криптовалута – биткоин, заработи дури 7 милиони долари. Тој пред неколку години, додека повеќето не ни знаеја што...
ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Новотни: Биткоинот треба да се оданочува и регулира

Ferad Aruc
Владите би требало да го регулираат и оданочуваат биткиинот, порача во средата високиот функционер на Европската централна банка (ECB), Евалд Новотни, и тврди дека оваа...