vesti24.mk

Tag : Бугарија

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Каракачанов: Скопје не сака да признае дека Гоце Делчев е Бугарин

admin
Бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов, ја критикуваше меѓусекторската комисија на Бугарија и Македонија, која треба да ги расчисти историските и образовните прашања меѓу двете земји. Тој...
ВЕСТИ СВЕТ

Илјадници луѓе излегоа на улица во Бугарија, се блокираат патиштата поради поскапувањето на горивото!

Ferad Aruc
Илјадници граѓани на соседна Бугарија деновиве ги блокираа важните сообраќајници и патишта ширум земјата во знак на протест против зголемувањето на цената на горивата, воведувањето...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја во Македонија

Ferad Aruc
Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. На пратеничко...
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

ШТО ДОБИЈА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ОД ЧЛЕНСТВОТО ВО ЕУ?

Ferad Aruc
Предностите кои овие две земји членки ги добија од еднодецениското членство во ЕУ се бројни – од изградба на демократијата до милијарда евра европски фондови...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Откако го „искараа“, Заев ретерира: Илинденското востание било и бугарско

Ferad Aruc
Откако Зоран Заев неодамна во својата изјава рече дека Илинденското востание е македонско, сега веќе вели дека било и бугарско. -Јас сум политичар кој што...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Петар Богоески: Политичарите од минатото, да не остават на раат младите генерации, заедно да живееме во слога и мир во рамки на Обединета Европа!

Ferad Aruc
Македонија и Бугарија имаат една алтернатива, а тоа е унапредување на меѓусебните односи. Развој на партнерство и пријателство. На тоа сме обврзани од минатото, тоа...
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ

Ако се подготвувате за летување во Булгарија, тогаш мора да ја знаете оваа секс-шема со која ги мамат туристите

admin
Криминалците во Бугарија наводно користат малолетни девојки, кои ги мамат пијаните туристи на плажите, ветувајќи им секс за да ги ограбат, пишува “Sun”. Британските туристи...
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Иванов кон новинарите: Не шпекулирајте дека јас сум причина за дестабилизација

admin
Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов...
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ

Александар Пандов: Стануваме ли Бугари, ќе побара ли Борисов од Путин обновување на санстефанска Бугарија?

admin
На лудилото му нема крај, смета политичкиот аналитирар Александар Пандов. Неговиот коментар на веста дека Синодот на МПЦ побарал од Вселенската патријаршија МПЦ да биде...
СВЕТ

Овие земји нема да ги протераат руските дипломати – Тие не ги следат ЕУ и САД

Ferad Aruc
Иако голем број на земји одлучиле поради случајот Скрипал да ги протераат руските дипломати, некои не сакаат тоа да го направат. Бугарската агенција “BGNES”, повикувајќи...
МАКЕДОНИЈА

Бугарија ни се смее по изгласувањето на законот

Ferad Aruc
Бугарската агенција „Newsfront” објави текст за усвојувањето на новиот Закон за јазици кој е преземен од News.bg. Колку има вистина во објавениот наслов, заклучете сами....
СВЕТ

Путин и нуди на Бугарија 3 милијарди долари годишно – тројно повеќе од она што го добива од ЕУ!

Ferad Aruc
Руската влада достави предлог-амандман до Државната Дума. Предлог законот се однесува на трговија со нафта и природни суровини и е во согласност со претседателот, стои...