vesti24.mk

Tag : бујар османи

ВЕСТИ

Вицепремиерот Османи најави дека ќе се попишуваат како жители и Албанците кои не живеат и со години не влегле во Македонија

admin
Вицепремиерот Бујар Османи за за „Клан Македонија„ најави дека ќе се попишуваат како жители и Албанците кои не живеат и со години не влегле во...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

СЈО отвори шест нови истраги -осомничени Бујар Османи, Јанакиевски, Ставрески, Жарко Луковски, Груевски…

Ferad Aruc
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека се отворени шест нови...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ на средба со Османи: Искажан сомнеж во капацитетите и волјата на актуелната влада да ги реализира преземените обврски

admin
На барање на заменик претседателот на Владата на Р. Македонија Бујар Османи, беше реализирана средба со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски, координаторот на пратеничката...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Османи го презентирал Планот 18 пред претставниците на ВМРО-ДПМНЕ

admin
Имам целосно разбирање за потребата на опозицијата да гради алтернативни политики од оние на власта, но, апелирам, за суштинските реформи, за евроатланската перспектива но и...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Османи: Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите

admin
Имаме сериозен напредок и како никогаш порано двете земји не биле поблиску до решение. Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите и...
МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев застана зад Бујар Османи по скандалозната одлука

Ferad Aruc
Премиерот го оправда Бујар Османи – не мисли дека е погрешно што своеволно одлучил, без да го консултира, да не ја претставува Македонија на конференцијата...
МАКЕДОНИЈА

ДУИ сака да ја урне Владата – Бујар Османи не оди на конференција зашто не било покането Косово

Ferad Aruc
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, го откажал учеството на Македонија на конференција посветена на Западен Балкан во Бања Лука бидејќи не било покането...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Османи: Грција го прифаќа терминот Македонија во можното решение

Ferad Aruc
Во моментов постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот со Грција за името, изјави вечерва вицепремиерот  задолжен...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Во Владата напладне ќе се одржи дебата за реформските приоритети

admin
Во свечената сала на Владата, денеска,  со почеток во 12 часот, ќе се одржи дебата за реформските приоритети. „Поаѓајќи од важноста на процесот на европска...
МАКЕДОНИЈА

Османи: Усогласен текстот на договорот за добрососедство, останаа само технички детали

admin
„Резултатите од посетата на Софија се одлични. Најважно е што делегациите на двете влади го договорија текстот на договорот за добрососедство, а остануваат само некои...