vesti24.mk

Tag : вакцинација

ВЕСТИ

81% од моментално хоспитализираните со Ковид 19 и 78% од починатите се невакцинирани

admin
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август 2021 година заклучно со 13 јануари...
ВЕСТИ

Расте бројот на граѓани вакцинирани со трета доза против Ковид-19

admin
Бројот на граѓани кои примиле трета доза против Ковид-19 е во постојан раст. Статистичките податоци на здравствените власти во државата покажуваат дека само во петок...
ВЕСТИ

Затворен најголемиот вакцинален пункт „Борис Трајковски“ – граѓаните со сè помал интерес за вакцинација ?!

admin
Скопската сала „Борис Трајковски“ која беше најголем функционален пункт од синоќа повеќе не е во функција. Тоа се должи на намалениот интерес на граѓаните за...
ЗАБАВА

„Валентино“ со нов дизајн на дуксер повикува на вакцинација – ќе ви се сврти во глава од цената на ова парче облека

admin
Луксузната модна куќа „Валентино“ претстави специјален дизајн на дуксер со кој повикува на вакцинација, со нивното лого – буквата „V“ и натпис „вакцинирани“ со црвени...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МЗ: Вчера се аплицирани 16.020 вакцини

admin
Министерството за здравство информира дека се аплицирани над еден милион дози вакцини. -Интересот за вакцинација од пред два дена е значитечно зголемен. Вакцинацијата се одвива...
ВЕСТИ

Ова се НОВИТЕ МЕРКИ кои ќе важат од 16 август- внимавајте ќе има зголемени контроли!

admin
Од 16 август 2021 година се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска служба заради контрола на приложување доказ за...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

За влез во објекти со повеќе од 30 лица само со потврда за вакцинација

admin
Владата на вечерашната седница ги донесе следните одлуки со цел спречување на ширењето на новиот бран КОВИД-19. Тие апелираат до граѓаните крајно внимателно да ги...
ВЕСТИ

МЗ два дена молчеше за смртниот случај: Еден починат, 92 заболени од коронавирус по целосна вакцинација против Ковид-19

admin
Македонија го регистрира првиот смртен случај на лице кое по примени две дози на вакцина против Ковид-19 заболело и починало во болница. Курир вчера се...
ВЕСТИ

За колективен имунитет треба да се вакцинираат над 80 отсто од граѓаните, Македонија далеку од тоа

admin
За да се постигне колективен имунитет на населението треба да се вакцинираат над 80 отсто од граѓаните. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека поради...
ЗАБАВА

Како државите ги мотивираат своите граѓани да се вакцинираат

admin
Кога започна процесот на вакцинација, некои земји имаа поголем успех од другите и постигнаа подобар напредок на тоа поле. Од самиот почеток, некои луѓе користеа...
ВЕСТИ

За вакцинација пријавени над 1600 деца и млади

admin
Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 18 години. Според податоците од националниот систем „Мој Термин“ до вчера напладне вкупно 1623...
ВЕСТИ

Со метеж и турканици започна вакцинацијата против Ковид-19 без закажани термини – интервенирала и полицијата (ВИДЕО)

admin
Турканици, голем метеж и нервоза кај граѓаните – ваква беше сликата во сите поликлиники во Скопје каде започна вакцинацијата против Ковид без закажани термини. Во...
ЗАБАВА

Истражување: Вакцината против Ковид-19 во САД превенираше 279.000 смртни случаи

admin
Вакцинацијата против Ковид-19 ширум САД помогна да се спречат околу 279.000 смртни случаи и да се избегнат 1,25 милиони хоспитализации, се наведува во новата студија...