vesti24.mk

Tag : вакцинација

ВЕСТИ

Здравствените власти од денес најавија масовна вакцинација во шест регионални центри

admin
Започнува масовната имунизација на населението, во повеќе регионални центри низ државата – Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола. Предвидено е да се вакцинираат...
ВЕСТИ

Приоритетите за вакцинација ќе се генерираат преку vakcinacija.mk

admin
Граѓаните треба да се пријават на сајтот vakcinacija.mk и оттука се генерираат приоритетите. Ќе добијат или СМС порака или меил или двете во форма на...
ЗАБАВА

СТУДИЈА: Една доза од „АстраЗенека“ и „Фајзер“ значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

admin
Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на Астра Зенека и Фајзер, покажа британско...
ВЕСТИ

Десет илјади вакцини на „Фајзер“ треба да пристигнат во земјава

admin
Попладнево се очекува во земјава да пристигнат 10 илјади вакцини на „Фајзер“, а исто толку се очекува да стигнат и на 26 април. Вакцините денеска...
ВЕСТИ

„Блумберг“: Македонија со ова темпо на вакцинација ќе стекне колективен имунитет за 10 години- последни во регионот

admin
Со ова досегашно темпо на вакцинација, Македонија ќе стекне колективен имунитет за повеќе од 10 години, покажува истражувањето на „Блумберг“. -Во Македонија, најновите податоци покажуваат...
ВЕСТИ

По медицинските лица, новинарите и медиумските работници следни за вакцинирање

admin
Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба со Младен Чадиковски претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Драган Секуловски извршниот директор и...
ВЕСТИ

Идниот месец почнува вакцинацијата за заштита на децата од пневмокок и рота вирус

admin
На вчерашната седница Владата ја усвои Информацијата за прогресот на активностите во реализацијата на Акцискиот план за воведување на вакцинација за заштита од пневмокок и...
БАЛКАН

Во Словенија кампања за вакцинација

Ferad Aruc
За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или...