vesti24.mk

Tag : вакцина

ЗАБАВА

Ова треба да го знаете ако по вакцинацијата се заразите со коронавирус

admin
Случаевите на заразување со коронавирус по вакцинација и понатаму се многу ретки во сите држави во светот. Од центарот за контрола и превенција за болести...
ВЕСТИ

Русија ја регистрираше вакцината „Спутник Лајт“ – еве колкава е нејзината ефикасност

admin
Еднокомпонентната вакцина против коронавирус „Спутник Лајт“ е регистрирана во Русија, а нејзината ефикасност е 79,4 проценти, што е поголема отколку кај многу вакцини со две...
ВЕСТИ

Здравствените власти од денес најавија масовна вакцинација во шест регионални центри

admin
Започнува масовната имунизација на населението, во повеќе регионални центри низ државата – Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола. Предвидено е да се вакцинираат...
ВЕСТИ

Приоритетите за вакцинација ќе се генерираат преку vakcinacija.mk

admin
Граѓаните треба да се пријават на сајтот vakcinacija.mk и оттука се генерираат приоритетите. Ќе добијат или СМС порака или меил или двете во форма на...
ЗАБАВА

СТУДИЈА: Една доза од „АстраЗенека“ и „Фајзер“ значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

admin
Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на Астра Зенека и Фајзер, покажа британско...
ВЕСТИ

Со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат лица под 60 години, најавена нова ковид терапија

admin
Вакцината на „Астра Зенека“ во земјава нема да се дава на лица помлади од 60 години. Одлуката ја донесоа нашите здравствени власти откако го разгледаа...
ЗАБАВА

Експерти: Несаканите ефекти покажуваат дека вакцината делува, но не грижете се ако ги нема

admin
Милиони лица кои примиле вакцина против „Ковид-19“ доживеале несакани ефекти и ова според експертите е добар знак дека имуниот систем се подготвува да одговори во...
ЗАБАВА

ВИДЕО: Баба се вакцинирала против коронавирус, од лекарот добила рецепт кој го расплака светот

admin
Џесика Шо на Твитер објавила фотографија со лекарски рецепт кој го добила нејзината мајка откако се вакцинирала против коронавирус и расплака многумина. На рецептот докторот...
ЗАБАВА

Брзал да се вакцинира, 88 годишник возел 191 км/ч

admin
Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
ВЕСТИ

Македонски здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата

admin
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека неколку здравствени работници пријави благи нуспојави по вакцинацијата со фајзеровите вакцини, но вакцинацијата засега се одвива непречено -Пријавени...
ВЕСТИ

ФОТО: Фрижидерите за вакцините на Заев и Филипче пристигнаа пред владата

admin
Во знак на револт и од неспособноста на Заев и Филипче, младите од УМС на ВМРО-ДПМНЕ денеска на пладне изведоа необична герила акција пред владата...
ЗАБАВА

ФОТО: НОВАТА „НОРМАЛНОСТ“ – деведесетгодишен пар својата 73-годишнина ја прослави со вакцинација

admin
Деведесетгодишен пар од американската сојузна држава Кентаки ја прослави 73-годишнината од нивната венчавка со вакцинација против Ковид-19. Ноел „Џин“ Рекорд (93) и неговата две години...
ВЕСТИ

Филипче зборува за канабисот на Заев, а за вакцини против корона молчи

admin
Министерот за здравство Венко Филипче повеќе се залага за законот за легализација на канабис отколку за вакцини против КОВИД-19? Со појавувањето на министерот за здравство...