vesti24.mk

Tag : винска култура

ЗАБАВА

Винодонија 2019 – Настан кој го подигна виното на заслужениот пиедестал (ФОТОГАЛЕРИЈА)

admin
Во последните два дена од есенски Ноември во хотел Мериот во Скопје  успешно се одржа четвртото издание на веќе реномираниот Скопски Вински салон – Винодонија...
ЗАБАВА

Првиот „Светски ден на Вранецот“ ќе се одржи во Скопје на 5 октомври

admin
Првиот „Светски ден на Вранецот“ ќе се одржи во Скопје на 5 октомври 2019 година во Double Tree by Hilton Hotel, во организација на Здружението...
ЗАБАВА

Идеален хотел за сите љубители на вино: Дали и вие би спиеле во буре за вино!?

admin
Засбахвалден, село во германската покраина Баден-Виртенберг, познато е по планинарење и по лозјата. Ова место спаѓа во оние кои не смеете да ги пропуштите доколку...
ЗАБАВА

Македонската винска сцена се сели во Охрид

admin
Во организација на Македонската Асоцијација на Сомелиери – МАСОМ на 10ти Август (Сабота) со почеток во 18:00 часот ќе се оддржи винскиот настан „Вински Тераси –...
ЗАБАВА

„Вино на штикли“ во Форца

admin
Среда, 3-ти јули од 20 часот па се до 1 часот по полноќ, винскиот бар и ресторан „Форца“ ќе биде главното место на забавата во главниот град. „Вино на...
ЗАБАВА

„365 Classic“ – вина за секој ден од годината

admin
Винарската визба Милев „ГД – ТИКВЕШ“ продолжува да го диктира темпото на македонската винска сцена. По ребрендирањето на комплетната „Вирго“ линија и промоцијата на виното...
ЗАБАВА

Уметност и имагинација: Погледнете како изгледа ребрендираната Вирго линија на ВВМ „ГД – ТИКВЕШ“

admin
Инспирирани од се она што ги прави виното и жените по многу нешта толку слични, а сепак толку посебни и уникатни, на Осми март, Светскиот...
ЗАБАВА

Забележителен успех на македонските винарии на „Мундус Вини“ во Германија

admin
На пролетното издание на „Мундус Вини“ во исклучително висока конкуренција од 7.200 вина што потекнуваат од 156 вински региони од различни делови на светот, се...
ЗАБАВА

Меѓународно признати вински сертификати за вински професионалци и ентузијасти конечно и во Македонија

admin
Македонија, од неодамна, се придружи на глобалната мрежа од над 700 вински едукатори (APP – Approved Program Provider) и стана една од 70-те земји кои...
ЗАБАВА

Обуки во Скопје за вински ентузијасти на светски реномираната Лондонска школа за вино и жестоки пијалаци

admin
Винарската визба „Тиквеш“ ја доби акредитацијата за организирање обуки на престижната Лондонска школа за вино и жестоки пијалаци (Wine & Spirits Education Trust – WSET),...
ЗАБАВА

Прв „Боемски вински салон“ во Битола

admin
Првото издание на „Боемскиот вински салон“ во Битола ќе се одржи на 27 декември (четврток) во холот на Народен театар Битола со почеток од 15...
ЗАБАВА

Винската страст на Винодонија 2018 (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

admin
И годинава, рамо до рамо, еден до друг, со идентични услови и можности за презентација своите вина ги претставија и големите и малите винарии, потврдувајќи...