vesti24.mk

Tag : Влада на РМ

ВЕСТИ

Заев најави смена на кадри и од ДУИ: Кој ќе „лета“ од министерската фотелја?

admin
Владата ја чека реконструкција а по првичната партиска чистка, ќе се „чисти“ и во министерствата. Осуммина министри до крајот на месецов ќе министеруваат во Владата...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев: Да се направи дистинкција меѓу учесниците во толпа и оние што организирале и учествувале во насилството на 27 април (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Претседателот на Владата Зоран Заев рече дека очекува помирувањето да започне од таму каде што поделбата добила кулминација, а тоа се настаните од 27 април....
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

За удобни фотељи и нови коли владата ќе потроши 7 милиони евра: За борба со загадувањето само 750.000 евра

Ferad Aruc
Министрите нема да бидат скромни следната година. Трошењата за стоки и услуги се зголемени за 200 милиони евра и ќе стигнат до 750 милиони. Капиталните...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Единствена Македонија до Заев: Зошто си ги украл руските пари само за себе, требаше да си ги поделиме

Ferad Aruc
Зоран Заев за време на протестите пред Собранието во јуни годинава јавно кажуваше дека во Македонија се финансираат партии и навивачки групи со руски пари...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Новата пратеничка група немала претставник да ја образложи иницијативата за помирување

Ferad Aruc
Денешната координација кај собранискиот спикер Талат Џафери заврши без одлука за формирање на телото за помирување за настаните од 27 април. Иницијативата за интерпартиско парламентарно...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

(ФОТО) Весела математика на Твитер: Имаат ли дигитрони во Владата?

Ferad Aruc
По една година преговори помеѓу Владата на Република Македонија и кинеската компанија Синохидро, главниот изведувач на работите на автопатската делница Кичево-Охрид, денес на Владина седница...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: Имаме решенија, вечерва во Владата ќе биде прегледан текстот

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев доцна пополаднево по новата средба со новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека тие имаат решение кое сега треба да се преточни...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Пратениците од опозицијата кои гласаа ЗА испратија писмо со 4 услови под кои гласаат

Ferad Aruc
Група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, непосредно пред гласањето, до Собранието, поднесоа предлог со неколку услови под кои би гласале за да се отвори постапката...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Почна седницата за уставни измени, дојдоа Мукоски и Василевски

Ferad Aruc
Седницата за уставни измени која требаше да почне во 21 часот, почна, со задоцнување од еден час. Во салата се присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Ferad Aruc
Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски за „Макфакс“ прашан дали ќе гласа за уставни...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Обезбедени се 80 пратеници за Уставот, но тоа треба да се потврди на гласање

Ferad Aruc
Од владејачките СДСМ и ДУИ неофицијално велат дека обезбедиле двотретинско мнозинство од 80 пратеници за отворање на Уставот, по иницијатива на владата за уставни измени...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Заев ја втурнува државата во уште поголема криза, тој е изворот на кризата и мора да си оди (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Република Македонија влегува во општествена, економска и политичка криза. Неспособноста да се управува со политичките процеси, да се испорача резултати кои се ветија и кои...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: Нема да поднесам оставка – ако нема одлука во Собранието, има избори веднаш!

Ferad Aruc
Премиерот на Македонија, Зоран Заев уште еднаш изјави дека мнозинството гласови одлучиле дека патот на нашата земја води кон НАТО и ЕУ, а сега на...