• Home
  • Влада на РМ

Tag : Влада на РМ

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Правда нема за Никола Саздовски и неговото семејство

Ferad Aruc
Правда нема за Никола Саздовски и неговото семејство. Правда нема за убиениот фудбалер Мартин Јанушев и неговото семејство. Правда нема и за десетици други кои
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Владина делегација на состанок со Могерини и Хан во Брисел

Ferad Aruc
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ја продолжува својата работна посета на Брисел, каде заедно со министерот за надворешни работи, Никола
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Државата остана надвор од ЕУ поради неспособноста на власта

Ferad Aruc
Зоран Заев е товар кој ја обременува и влече надолу Република Македонија. Државата остана надвор од структурите на ЕУ поради неспособноста на власта, смета опозицијата.
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Иванов кон новинарите: Не шпекулирајте дека јас сум причина за дестабилизација

admin
Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Грчки „Ефимерида“: Договорот ќе се потпише викендов во Преспа, покани испратени до Нимиц, Могерини и Хан…

admin
Договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в сабота во Преспа, пишува грчкиот весник „Ефимерида“, наведувајќи дека покани биле испратени и до
Uncategorized ВЕСТИ

Јас сум со тој што е на власт, жал ми е што морам да ве напуштам ама така е во политиката се изјасни Амди Бајрам

admin
Пратеникот Амди Бајрам денеска на Собраниската дискусија за реконструкција на Влада изјави дека го потврдува ставот дека тој е во коалиција со тој што е
МАКЕДОНИЈА

Тасева: Анѓушев ми се закани за објавите за „Фени“, Заев ми се извини во негово име

Ferad Aruc
Вицепремиерот за економски прашања во Владата, Кочо Анѓушев, се заканил со тужба на Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешнал – Македонија“, за објавите во кои
МАКЕДОНИЈА

Заев: Важно е да не го смениме називот кој ни стои на Владата

Ferad Aruc
Делот на таа историска Македонија, која е во Бугарија, го признаваме како бугарски дел и тука нема никакви дилеми, изјави премиерот Зоран Заев во интервју
МАКЕДОНИЈА

Нова рунда преговори во Виена – Нимиц, Димитров и Коѕијас на иста маса

Ferad Aruc
Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Виена ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите нации
МАКЕДОНИЈА

Али Ахмети: Законот за јазиците не влијае врз македонскиот јазик

Ferad Aruc
Законот за јазиците е во корист на земјата и во никој случај не влијае врз македонскиот јазик, истакнал претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ)
МАКЕДОНИЈА

Заев не користел службен мобилен телефон, министрите на ДУИ направиле најголеми сметки

Ferad Aruc
Вицепремиерот Бујар Османи потрошил најмногу пари за мобилен телефон во споредба со другите членови на владата, по нејзиното формирање до крајот на минатата година. Според
МАКЕДОНИЈА

Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот со името (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев, потенцирал дека сегашноста и иднината бараат одговорност за решение на отвореното