vesti24.mk

Tag : влада

ВЕСТИ

Владата разреши 70-тина функционери, Васко Ковачевски нов директор на ЕСМ

admin
Владата на денешната седница донесе одлука да разреши или да отповика или да препорача разрешување или отповикување на 70-тина директори на државни институции и компании
ВЕСТИ

Советничка афера: Мистериозен советник за ЕУ, новинар и водител на списокот советници на Заев

admin
Во третото продолжение од сторијата „Советничка афера“ ИРЛ објавува нови три имиња кои му се надворешни советници на премиерот Зоран Заев. Мистериозен советник за ЕУ,
ВЕСТИ

Владата на Македонија одлучи- ќе ја прашаме Франција дали и треба помош по опожарената катедрала Нотр Дам

admin
Владата го задолжи Министерството за надворешни работи да стапи во контакт со француското Министерство за надворешни работи за координација во врска со помошта на меѓународната
ЗАБАВА

Нема човек кој не се сеќава на Зоран Џинџиќ, но кога ќе дознаете со што се занимава денес неговата ќерка и вие ќе ја проколнете! (ФОТО)

admin
Нема човек што не се сеќава на српскиот премиер Зоран Џинџиќ кој беше брутално убиен на 12 март 2003. Очигледно во семејството на премиерот по
ВЕСТИ СВЕТ

100.000 луѓе во Романија се дигнаа против корупираната Влада

Ferad Aruc
Околу сто илјади Романци од кои поголемиот дел се иселеници, побараа вчера во Букурешт оставка од владата која ја обвинуваат за корупција. Протестите беа одбележани
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА НА СТРУМИЧКИ КОМПАНИИ НА КОИ ИМ БЕА ДОДЕЛЕНИ ПАРИ ОД ДРЖАВАТА

Ferad Aruc
Владата им додели државна помош на 100 домашни претпријатија преку Агенцијата за странски инвестиции според Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Меѓу нив има и
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Владата ја огласи Попова Шапка на продажба

admin
Владата на РМ – Генерален секретаријат деновиве распиша оглас за консултантски услуги­ детална длабинска анализа на финансиските, оперативно­ техничките и правните елементи на ски-центарот „Попова
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев ќе ја почне чистката од мрзеливите и нераборливи директори!

admin
Девет позиции во Владата, од кои повеќето заменик-министерски, како и 30 отсто директорски места од кои 15 „крупни“ директорски имиња, ќе бидат зафатени со бранот
МАКЕДОНИЈА

Откриена шемата за вработување на партиските кадри на СДСМ

Ferad Aruc
Како е најлесно да вработите партиски кадар на СДСМ, а тоа да не биде на оглас ? Одговорот е многу едноставен. Прво ангажирајте го со
МАКЕДОНИЈА

ВЛАДАТА ГО РАСТУРИЛА ОД ВОЗЕЊЕ „МЕРЦЕДЕСОТ“: За две години СДС поминале повеќе од 80.000 километри и драстично ја намалиле вредноста на блиндираниот „Мерцедес“

Ferad Aruc
Луксузниот „мерцедес“ кој го набави претходната влада за потребите на државата, официјално сега вреди 234.000 евра, објави ексклузивно ТВ 24 Вести, додавајќи дека вештачењето е
Uncategorized

Ципрас од Владата на Заев очекува конкретни чекори за промена на името и отстранување на споменици

Ferad Aruc
Порака до Скопје да преземе конкретни чекори, за да има договор во прашањето за името и да може соседната земја да се интегрира, прво во
МАКЕДОНИЈА

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

admin
Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека
МАКЕДОНИЈА

Владата ќе расправа за давање инкубатори на клиниките и за други прашања

admin
Информациите за пренамена на средствата за изградба на патните правци Охрид – Пештани и Требеништа – Струга и за сервисирање на долгот за вода и