vesti24.mk

Tag : Временска прогноза

ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Славчо Попоски – спремете се за леден северен ветер, дожд и снег

Ferad Aruc
Под влијание на влажна и студена воздушна маса која е во склоп со циклонот НЕВЕН оваа ноќ повторно облачноста ќе се сголемува и ќе има
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Вонредно – циклонот НЕВЕН ќе услови многу снег, крајна претпазливост низ планините

Ferad Aruc
Во текот на следните денови циклонот НЕВЕН ќе услови значителна снежна покривка на повисоките места и на планините па така околу 15ти овој месец истата
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Циклонот НЕВЕН ќе ја покаже моќта, очекувајте дожд, снег, бела покривка и замрзнат дожд

Ferad Aruc
Под влијание на циклонот НЕВЕН во текот на оваа ноќ во најголем дел од државава ќе има врнежи од дожд додека на повисоките места и
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Детална анализа на времето, влажни бранови и врнежи доаѓаат кон Македонија

Ferad Aruc
Во текот на следниот период, два влажни воздушни бранови ќе ја зафатат нашата територија и ќе условат врнежи од дожд и од снег. Првиот влажен
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Славчо Попоски информира, доаѓа уште постудена ноќ – детали

Ferad Aruc
Во текот на претстојната ноќ температурите уште повеќе ќе опаѓаат и тоа поради претежно ведрото време, до утре изутрина температурите ќе се спуштат во интервалот
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Анализа на Славчо Попоски – засилениот ветер ќе го намали загадувањето

Ferad Aruc
Засилениот ветер од северен правец кој ќе започне уште во текот на претстојната ноќ и ќе дува  и во текот на утрешниот ден (среда), значително
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

По студениот бран, наредната недела нова промена на времето – детални информации

Ferad Aruc
По студениот воздушен бран од североистокот на Европа кој услови провејување на снег и минусни температури насекаде во државава, во текот на следната недела под
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Следува постепено затоплување на времето, детална анализа на времето

Ferad Aruc
Под влијание на студена воздушна маса и денес ќе се задржи студено со максимални дневни температури од -1 до 8 степени. Времето ќе биде умерено
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Доаѓа дебел минус – Македонија на удар на студен воздух од Русија

Ferad Aruc
Под влијание на студен бран од североисток до крајот на денов ќе имаме претежно облачно и студено време со локални врнежи од дожд на пониските
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Циклонот Ива носи интензивни врнежи од дожд – можни поинтензивни процеси и грмежи

Ferad Aruc
Под влијание на циклонска активност до крајот на денов времето во државава ќ е биде претежно облачно со врнежи од дожд кој ќе се прошират
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Доаѓа Ива, носи поинтензивни врнежи, локални грмежи и услови за поинтензивни процеси

Ferad Aruc
До крајот на денов ќе има локално врнежи од дожд и тоа петежно во западните  и северните предели на државава, има услови и за ретки
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Врнежите пристигнаа, следува врнежлив период и значителен воден талог

Ferad Aruc
Денешното претпладне ги носи почетните врнежи од дожд во западните и југозападните предели на државава. во текот на денов како и во текот на ноќта
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Славчо Попоски: Доаѓаат нови врнежи од дожд, локално и поинтензивни како и услови за нестабилност

Ferad Aruc
Од утре па во текот на следната недела територијата на државава ќе потпадне под влијание на циклонска активност со што следува период на пооблачно време