vesti24.mk

Tag : Грција

ЗАБАВА

Опасен тренд на Скијатос: Нова идеја за “селфи“ која е ризична по животот на туристите (ВИДЕО)

admin
Можноста за невообичаена фотографија е неодолива за селфи-авантуристите, кои за таа цел одат во радиоактивни градови, езера или се качуваат на огромни височини, поради што...
ВЕСТИ

Нов граничен премин меѓу Македонија и Грција

admin
Владата на денешната седница го разгледа предлог-законот за ратификација на Спогодбата со Грција за отворање нов граничен премин меѓу двете земји кој ќе ги поврзува...
ВЕСТИ

Грчките пратеници на комисија дадоа зелено светло за отворање нови гранични премини кон нашата земја

admin
Комисијата за национална безбедност и надворешни прашања на денешната седница во грчкиот Парламент ги прифати нацрт законите доставени од Министерството за надворешни работи на Грција...
БАЛКАН ВЕСТИ ЦРНА ХРОНИКА

Петмина Срби осудени за убиството на Американецот, двајца ослободени

Ferad Aruc
Најголема казна добил Душан Ранковиќ, и тоа од 10 години затвор. Ненад Јовановиќ и Синиша Петровиќ, кои се бранеле од слобода и се товарат за...
ВЕСТИ СВЕТ

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина кои протестираа против Америка

Ferad Aruc
Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на 45-годишнината од бунтот против воената...
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

Поранешна шефица на бандата “Пинк Пантер”! ја раскажала својата приказна

Ferad Aruc
Оливера Цирковиќ, поранешната шефица на озлогласената банда Пинк Пантер и поранешна кошаркарска репрезентативка на Југославија, гостувала вчера во “RTL Direkt”. Ја нарекуваат и Жена Змеј...
ЗАБАВА

Пронајден досега нелоциран древен град во Грција

admin
Грчкото Министерство за култура соопшти дека археолози ги пронашле првите остатоци од изгубениот древен град Тенеа. Во тој град, според преданијата, биле сместени тројански воени...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Киријакос Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Ferad Aruc
Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка за договорот за името во...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

„Телеграф“: Александар Велики не бил Грк, туку Македонец

Ferad Aruc
Британскиот весник „Телеграф“ во патувачка репортажа од Македонија се осврнува и на прашањето за Александар Велики, при што авторот Пол Блумфилд пишува дека тој не...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Никос Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Ferad Aruc
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да...
ЗАБАВА

Феномен во Грција: Џиновска пајажина покри цела плажа (ВИДЕО)

admin
Топлото време на западот на Грција донесе до несекојдневен спектакл, 300 метри долга пајажина се појави во гратчето Етолико. Огромен простор преполн со зеленило е...
ВЕСТИ СВЕТ

Смртта на манекенката на јахта во Грција: Конечно откриено како умрела, а сите ги интересира едно прашање поврзано со милијардерот

Ferad Aruc
Австралиската манекенка од Инстаграм, 20-годишната Шинејд Мекнамара, која е пронајдена без свест на суперјахтата “Mayan Queen IV”, умрела поради бесење, заклучиле од грчката полиција. Јахтата...