vesti24.mk

Tag : гугл

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл ја откри причина за падот на системот

admin
Компанијата Гугл потврди дека вчера имало спорадични прекини во сервисот поради „задушување“ на мрежата, поради што некое време не работеле социјалните мрежи Снепчет, Јутјуб и
ЗАБАВА

„Гугл“ планира развој на центар за вештачка интелигенција во Берлин

admin
„Гугл“ ја отвори својата нова централа во Берлин, каде подоцна планира да развие центар за вештачка интелигенција. Според германските медиуми, развојот на овој центар „Гугл“
ЗАБАВА

Совет на лекари: Престанете веднаш да гуглате за своите здравствени проблеми

admin
На неодамна завршен здравствен самит во Хановер е заклучено дека „постојаната достапност на медициснки информации е со сомнителна точност на интернет и врз пациентите делува
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл инвестира над една милијарда евра за проширување на бизнисот во Њујорк

admin
Технолошката компанија Гугл инвестира повеќе од една милијарда евра за проширување на бизнисот во Њујорк. Рут Порат, потпретседателката и финансиска директорка на Гугл и Алфабет,
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Топ 10 пребарувања на Гугл во 2018 година

admin
Компанијата „Гугл“ на крајот од 2018 година направи анализа што било најмногу пребарувано на нејзината интернет- страница. Резултатите покажаа дека луѓето ширум светот масовно пребарувале
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл ги зајакнува прописите за политичко рекламирање пред изборите во ЕУ

admin
Американскиот интернер гигант Гугл денес соопшти дека ќе ги заостри условите за огласување во Европската унија во рамки на настојувањето на спречување на ширење на
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Основачот на интернетот: Време е Гугл и Фејсбук да бидат уништени

admin
Основачот  на интернетот Тим Бернерс-Ли смета дека кога-тогаш мора да биде урнат монополот на технолошките гиганти Гугл и Фејсбук. – Неприкосновеноста на Гугл и Фејсбук
ЗАБАВА

Google отпуштил 48. вработени поради сексуално вознемирување

admin
Американскиот интернет гигант Google, последните две години, поради сексуално вознемирување, отпуштил 48. вработени, вклучувајќи 13. на висока позиција, напишал генералниот директор на компанијата, Сундар Пичај,
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Обид на „Гугл“ за намалување на зависноста од смартфоните

admin
Водечките технолошки компании почнаа да посветуваат поголемо внимание на влијанието што нивниот производ го имаат врз секојдневниот живот на потрошувачите. Резултатите од една студија, финансирана
БАЛКАН ВЕСТИ ЗАБАВА МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Македонскиот „Dogs of War“ номиниран за најдобра кинематографија и уметничка насока: Се натпреварува за прво место на интернационален натпревар MyRodeReel

Ferad Aruc
Македонскиот „Dogs of War“ номиниран за најдобра кинематографија и уметничка насока, а се натпреварува за прво место на интернационален натпревар MyRodeReel. Дечките се единствената екипа