vesti24.mk

Tag : двојазичност

БАЛКАН МАКЕДОНИЈА

Приштина и Тирана со жестоки критики за одлуката на Иванов да не го потпише законот за двојазичност

Ferad Aruc
Законот со кој се воведува двојазичност на целата територија на Македонија ја вжешти атмосферата во државата, но очигледно влијаеше и на нашите соседи. Во ист...
МАКЕДОНИЈА

Владино мнозинство од 61 пратеник согласно уставот ако претседателот Иванов стави вето

Ferad Aruc
Доколку претседателот Иванов стави вето на денеска изгласаниот Законот за употреба на јазици повторно се оди на гласање и потребно е мнозинство од 61 пратеник. Собрание на...
МАКЕДОНИЈА

Со багери се урива еднојазичноста во Македонија (фото)

Ferad Aruc
Денес и вчера масовно се уриваат еднојазичните патоказни табли на патните правци низ Македонија. Уште вчера први настрадаа патоказните табли на патниот правец Прилеп-Битола-Охрид. До...
МАКЕДОНИЈА

Пратеници од СДСМ кои гласаа за двојазична Македонија

Ferad Aruc
Реакции околу изгласувањето на Законот за јазици денеска во Собранието пристигнуваат од сите страни, најголемиот дел од нив на социјалните мрежи се негативни и во...