vesti24.mk

Tag : ДЕПРЕСИЈА

ЗАБАВА

Како да ја победите депресијата по одморот?

admin
Годишниот одмор е прекрасно време за полнење на батериите и подготовка за нови предизвици. Но, еуфоријата и задоволството кои ги чувствуваме на одморот брзо спласнуваат...
ЗАБАВА

Како да ја надминете летната депресија?

admin
Позитивните мисли, долгите летни вечери, лелеавите фустанчиња, патувањата и уживањето се први асоцијации за летото, но сепак се јавува феноменот познат како летна депресија. Додека...
ЗАБАВА

Депресијата не бира, затоа внимавајте- таа не е лошо расположение, туку смртоносна болест

admin
Според проценките на Светската здравствена организација, околу 800.000 луѓе годишно го завршуваат својот живот поради оваа болест. Во прашање е тежок и опасен здравствен проблем...
ЗАБАВА

Студија: Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

admin
Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има...
ЗАБАВА

Работата за време на викенд ве прави склони кон депресија и анксиозност

admin
Додека некои луѓе викендот го имаат само за себе, да се одморат, забавуваат или пак да се подготват за наредната работна недела, некои луѓе го...
ЗАБАВА

ДЕПРЕСИЈАТА НЕ Е САМО ТАЖЕН ДЕН: Низ неа минуваат најтешките борци, помогнете им!

admin
Кога познавате личност која минува низ депресија, треба да знаете дека депресијата не доаѓа како лошо расположение. Таа не е тажен момент или ден, туку...
ЗАБАВА

Три навидум безопасни навики кои можат да ве направат депресивни

admin
Сѐ почесто се појавуваат алармантни резултати од истражувања кои откриваат дека депресијата станува многу распространета болест. Причинителите на болеста се сложени и секако се тема...
ЗАБАВА

Луѓето со темни очи се „почести жртви“ на зимската депресија

admin
Во текот на месецот многу луѓе се чувствуваат летаргично, уморно и без волја. Тоа е всушност зимската депресија. Таа е познат феномен кој зафаќа голем...
ЗАБАВА

Белгиски научници: Депресија предизвикува и недостигот на бактерии во системот за варење

admin
Доколку недостасуваат два вида бакетерии во системот за варење, шансите за депресија се поголеми, тврдат научници од Белгија кои спровеле досега најголема студија во која...
ЗАБАВА

Проверете дали сте меѓу нив: Луѓето со оваа боја на очи страдаат од зимска депресија

admin
Не сте единствени ако во текот на зимските месеци се чувствувате подепресивно, бидејќи станува збор за добро познатиот феномен, сезонско афективно нарушување (САД). Некои научници...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

РОДИТЕЛИ, ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

admin
Тинејџерите имаат два пати поголеми шанси за појава на симптомот депресија поврзан со користење на социјалните мрежи. Тоа е така поради онлајн злоупотребата, пореметувањето на...
ЗАБАВА

Јануарска депресија навистина постои, еве како да ја избегнете

admin
Не е кажано без причина дека јануари е најдепресивниот месец во годината: празни картички, враќање на работа, вируси и грип, несакани килограми. Како да се...