vesti24.mk

Tag : економија

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

УЈП со важно соопштение до граѓаните- проверете ја вашата годишна даночна пријава

admin
Управата за јавни приходи ги информира граѓаните дека во тек е активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Народна банка против Анѓушев- растот на странските инвестиции проектиран на минорни 3,2 %

admin
Народна банка не го дели ентузијазмот на Владата кога станува збор за странските инвестиции. Имено, проекциите на Народна банка се дека инвестициите ќе растат само
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Тевдовски и Анѓушев на Македонија ѝ донесоа најмал економски раст во регионот и пошироко

admin
Повлекувањето на советникот на министерот за финансии Драган Тевдовски не може и не смее да биде амнестија за Зоран Заев за економската катастрофа која и
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Драматичен пад на просечната плата во Република Македонија- За само два месеци е намалена за 1600 денари

admin
Драматичен пад на просечната плата во Република Македонија. За само два месеци просечната плата е намалена за 1592 денари. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен,
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Седи кец! Според премиерот горивата поскапеле само три денари по литар, вистината е далеку поскапа (ВИДЕО)

admin
„Од полноќ нови цени на горивата, дизелот поскапува“, „Нафтата поскапува – колку е цената?“, „Горивата поскапуваат: Регулаторна со повисоки цени“. Ова се насловите во медиумите
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Владата утре се задолжува за огромни 39 милиони евра

admin
Министерството за финансии за утре закажа аукција на државни обврзници со кои државата ќе се задолжи за нови 2,4 милијарди денари односно околу 39 милиони
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Лукаревска: Ги тргаме драконските казни кои ги уништуваа фирмите

admin
Во Народната банка на Република Македонија се одржа 31. сесија на Клубот на истражувачите, на која, по поздравното обраќање на гувернерката на НБРМ, Анита Ангеловска-Бежоска,
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Одржана 31-та сесија на Клубот на истражувачи

admin
Во Народната банка на Република Македонија се одржа 31та сесија на Клубот на истражувачи на која по поздравното обраќање на гувернерката на НБРМ, Анита Ангеловска-Бежоска,
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Заев: Ги јакнеме капацитетите на општините за учество во економскиот развој

admin
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министри во Владата на Република Македонија учествуваше на конференцијата „Децентрализација: Патот што претстои“, во организација
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

М-НАВ потпиша договор за набавка на најсовремен систем за контрола на летање

admin
Повеќе пари за животна средина, почист воздух, регионален развој и инфраструктура ќе бидат издвоени од буџетот за 2019 година, кој Владата го усвои на денешната
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Во Словенија 700 евра минимална плата до 2020 година

admin
Во Народната банка на Република Македонија се одржа 31. сесија на Клубот на истражувачите, на која, по поздравното обраќање на гувернерката на НБРМ, Анита Ангеловска-Бежоска,
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Усвоен буџетот за 2019 – повеќе пари за животна средина, за регионален развој, за инфраструктура

admin
Повеќе пари за животна средина, почист воздух, регионален развој и инфраструктура ќе бидат издвоени од буџетот за 2019 година, кој Владата го усвои на денешната
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Луксембург и Германија со највисок животен стандард во ЕУ

admin
Од Министерството за финансии соопштија дека се потпишани спогодба и договор за обезбедување средства за изградба на втората фаза од проектот „Парк на електрични ветерници