vesti24.mk

Tag : економија

Uncategorized ЕКОНОМИЈА

ЗАЕВ: МАКЕДОНИЈО радувај се! Доаѓаат нови 3000 работни места и повисоки плати

admin
Струјата поевтини, нема радиодифузна такса, пораснаа субвенциите за земјоделците. 90.000 граѓани земаат поголема минимална плата. Предвидени се 2.750 вработувања во 16-те нови странски инвестиции кои
ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Отрезнување со суровата реалност, лажните ветувања на Заев и Анѓушев не помогнаа економијата да порасне

admin
Економските политики на владата на Зоран Заев, Драган Тевдовски и Кочо Анѓушев создадоа огромен јаз помеѓу планираното и реализираното. Имено и Заев и Анѓушев изминатиот
ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Македонија на дното на Европа и регионот по раст на БДП во првиот квартал, македонската економија пред катастрофа

admin
Според најновите податоци на Државен завод за статистика Македонија во првиот квартал има раст на БДП само од 0,1 %. Ова е катастрофално лош резултат
ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Катастрофа на економски план: Економијата на нула во првиот квартал

admin
На официјалната страна на Државниот завод за статистика излегоа информациите за растот на БДП во првиот квартал. Имено, според проценетите податоци на Државниот завод за
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Николоски: Македонската економија е во слободен пад!

admin
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на својот Фејсбук профил објавува дека македонската економија е во слободен пад! Го пренесуваме статусот на Николоски:  Владата е толку
Uncategorized ЕКОНОМИЈА

Директор кај кој сите би сакале да работат: На вработените им ги платил сите долгови

admin
Ѓуро Хорват, директор на фирмата „Техник“ во Хрватска, им ги платил долговите на своите вработени и им одблокирал сметките во банка, пишува „Вечерњи лист“. Откако
СВЕТ

Турската економија забележа пораст за 7,4 отсто прошлата година

Ferad Aruc
БДП на Турција за 2017 година е зголемен за 19 отсто и изнесува 3 трилиони 104 милијарди и 907 милиони лири (околу 800 милијарди долари).
ЕКОНОМИЈА

Во Луксембург за еден час се заработува колку на Балканот за цел ден

Ferad Aruc
Лидери, кога станува збор за износот на минималната цена на трудот се Австралија, Луксембург, Нов Зеланд, Франција и Холандија. Институтот за економско и социјално истражување
СВЕТ

Колку земјите од ЕУ заработија во 2017 година? Еве ги бројките и за Македонија

Ferad Aruc
Не е изненадување што меѓу најбогатите се оние најголемите лидери на Европската унија – Германија и Франција. На сајтот historynutshell.com, објавено е истражување, односно мапа која
СВЕТ

ФРАНЦИЈА И БРИТАНИЈА СЕ СОВЛАДАНИ: Oваа земја е четврта светска економија

Ferad Aruc
Годинава Индија ќе биде четврта најголема економија во светот. Оваа земја ќе ги претекне Велика Британија и Франција. Се очекува до 2032 година Индија да