vesti24.mk

Tag : ЕУ

ВЕСТИ

Пендаровски незадоволен: Се сомнева дека за ЕУ ќе чекаме 15-20 години?!

admin
Претседателот Стево Пендаровски изјави дека не е задоволен од брзината со која се движат земјите од Западен Балкан кон европското семејство, нагласувајќи дека Европа мора...
ВЕСТИ

Мицотакис најави вето на пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

admin
Водачот на најголемата опозициска партија “Нова демократија”, Киријакос Мицотакис, кој е во водство на анкетите во оваа изборна година за Република Грција, изјави дека доколку...
ЗАБАВА

Kои земји во ЕУ трошат најмногу пари за алкохол?

admin
Жителите на балтичките држави даваат најголем дел од приходите на алкохол во нивните домаќинства во споредба со другите земји на ЕУ. Според најновото истражување на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев: Да се направи дистинкција меѓу учесниците во толпа и оние што организирале и учествувале во насилството на 27 април (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Претседателот на Владата Зоран Заев рече дека очекува помирувањето да започне од таму каде што поделбата добила кулминација, а тоа се настаните од 27 април....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл ги зајакнува прописите за политичко рекламирање пред изборите во ЕУ

admin
Американскиот интернер гигант Гугл денес соопшти дека ќе ги заостри условите за огласување во Европската унија во рамки на настојувањето на спречување на ширење на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јохнес Хан: И како Северна Македонија во ЕУ дури по 25-30 години

Ferad Aruc
Први на листата се Србија и Црна Гора, 25 до 30 години подоцна во пакет би можеле да влезат Албанија и Македонија, додека Косово и...
ВЕСТИ СВЕТ

Јункер пијан пристигнал со различни чевли, па веднаш побегнал од конференцијата

Ferad Aruc
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер повторно се избламира откако пристигна на конференција со претседателот на Јужна Африка во алкохолизирана состојба и со различни чевли,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Турција, Русија и Кина ќе го штитат македонскиот устав пред ОН?

Ferad Aruc
Според информации од Руското министерство за надворешни работи се очекува во текот на претстојната недела иницијатива за одржување вондредна седница на Советот за безбедност на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Конфузното антинародно раководство на ВМРО-ДПМНЕ останува заглавено во шемите на Хидро-Мицкоски и Груевски

Ferad Aruc
Речникот на антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ предводено од антинародниот Христијан Мицкоски покажува дека врвот на опозицската партија е во длабока конфузија, без политички компас и...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Пратениците од опозицијата кои гласаа ЗА испратија писмо со 4 услови под кои гласаат

Ferad Aruc
Група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, непосредно пред гласањето, до Собранието, поднесоа предлог со неколку услови под кои би гласале за да се отвори постапката...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Жан-Клод Јункер: Вратите на ЕУ затворени за земјите од западен Балкан до 2025 година

Ferad Aruc
На вчерашното обраќање во Австрискиот Парламент, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер уште еднаш потврди дека вратите на Европската Унија ќе бидат затворени до...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Рускиот Амбасадор Баздникин: Македонските гласачи не излегоа бидејќи се против одлука што се обидуваат да ја наметнат од надвор

Ferad Aruc
Сергеј Александрович Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, во интервју за „Спутник“ изјави дека факт е дека референдумот во Македонија е неважечки. Според...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: Граѓаните во голем број го поддржаа договорот, политичарите да ја почитуваат одлуката

Ferad Aruc
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, со објава на социјалната мрежа „Твитер“ им честита на македонските граѓани што гласале на референдумот и ги повика политичарите да...