vesti24.mk

Tag : Заев

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев ќе ја почне чистката од мрзеливите и нераборливи директори!

admin
Девет позиции во Владата, од кои повеќето заменик-министерски, како и 30 отсто директорски места од кои 15 „крупни“ директорски имиња, ќе бидат зафатени со бранот...
МАКЕДОНИЈА

Јункер: Не дојдовме да ви дадеме датум туку да ви порачаме да продолжите со исполнување на обврските

Ferad Aruc
Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите,...
МАКЕДОНИЈА

Фрчковски го повика Заев да не чека: Нема да има национален консензус, власта да ја понесе одговорноста за името

Ferad Aruc
Нема да се создаде национален консензус за спорот за името. За решението ќе биде одговорна политичката елита која го носи, тоа секогаш и во секое...
МАКЕДОНИЈА

Почна лидерската средба – дојдоа Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети

Ferad Aruc
Почна координацијата на државно политичкиот врв за спорот со името во однос на последниот предлог на медијатор Метју Нимиц, но и по средбата и конкретните...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Заев најави дека ќе го продаде „мерцедесот“ од 600 илјади евра, а вчера во него се возеше Столтенберг

Ferad Aruc
„Македонија се менува“, „Нема да ја изневерам вашата доверба“, „Го имате мојот збор“, со овие зборови лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го почна говорот на...
МАКЕДОНИЈА

„Лајм“: Миликие Халими му се заблагодари на Заев за албанскиот јазик: „Речено, сторено“

Ferad Aruc
Градоначалничката на општина Арачиново, Миликие Халими, му се заблагодари на премиерот Зоран Заев за Законот за употреба на јазиците. “Албанскиот јазик стана официјален јазик во...
Uncategorized

Ципрас од Владата на Заев очекува конкретни чекори за промена на името и отстранување на споменици

Ferad Aruc
Порака до Скопје да преземе конкретни чекори, за да има договор во прашањето за името и да може соседната земја да се интегрира, прво во...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Заев: Ќе најдеме начин за употреба на НОВОТО ИМЕ на Македонија

admin
Премиерот Заев, во интервју за црногорскиот медиум – АнтенаМ,  вели дека се бара ново име на државата, промена на историјата и македонските топоними. На новинарското прашање дали...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Средба на премиерот Заев со ракводството на Движењето БЕСА: Поддршка за реформскиот процес важен за граѓаните и за Македонија

admin
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со претставници на политичката партија Движење БЕСА, претседателот Билал Касами и пратениците Африм Гаши...
Uncategorized

Заев вели дека јас им простив но пред законот ќе … (ВИДЕО)

admin
За случувањата во парламентот, Заев очекува дека секој за кого постојат докази дека учествувал во нападите, дали како организатор, дали како инспиратор или како директен...