vesti24.mk

Tag : закон за јазици

МАКЕДОНИЈА

ДУИ го поздрави усвојувањето на законот за јазиците

Ferad Aruc
Централното претседателство на ДУИ едногласно го поздрави усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Собранието. Според ДУИ, овој закон го симболизира заклучувањето на нормативниот...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) 360˚ Селмани: Ако Заев почне да ги прифаќа барањата за Законот за јазици, ќе ја изгуби довербата на Албанците, и никогаш нема да ја добие поддршката на ВМРО-ДПМНЕ

Ferad Aruc
Во дебата на „360 Степени“, Имер Селмани, поранешен министер, пратеник и градоначалник, зборуваше за носењето на Законот за јазици, во моментот блокиран со 35.000 амандмани...
МАКЕДОНИЈА

Законот за јазици ќе се гласа во среда или во четврток – СДСМ ќе го поддржи ДУИ за амандманите, ако нема договор со ВМРО ДПМНЕ

Ferad Aruc
Мнозинството ќе го испочитува рокот на собранискиот претседател Талат Џафери за Законот за јазиците и доколку нема договор за него со опозицијата, ќе го гласа...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Точно е дека СДСМ предложи албански симболи на парите

Ferad Aruc
Министерката за одбрана, Радмил Шекеринска, потврди дека од СДСМ потекнува предлогот преку Законот за употреба на јазици да се озакони употребата на албански симболи на...
МАКЕДОНИЈА

„Единствена Македонија“ го предупреди Талат Џафери

Ferad Aruc
Единствена Македонија“ изразува вознемиреност од, како што велат, заканувачката изјава на Талат Џафери дека Законот за употреба на јазиците не може да има иста судбина...
БАЛКАН МАКЕДОНИЈА

Приштина и Тирана со жестоки критики за одлуката на Иванов да не го потпише законот за двојазичност

Ferad Aruc
Законот со кој се воведува двојазичност на целата територија на Македонија ја вжешти атмосферата во државата, но очигледно влијаеше и на нашите соседи. Во ист...
МАКЕДОНИЈА

Руското МНР реагира на изјавата на Рама за Законот за јазици

Ferad Aruc
Изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама во врска со законот за употреба на јазиците донесен во македонскиот парламент е потврда на намерата да ја...
МАКЕДОНИЈА

Рама: Законот за албанскиот јазик во Македонија, заслуга на нашата влада

Ferad Aruc
Албанскиот премиер, Еди Рама, пред младите членови на неговата партија се пофали дека благодарение на неговата влада бил донесен законот за албанскиот јазик во Македонија....
МАКЕДОНИЈА

Ова е единствениот пратеник во собранието, кој не гласаше ЗА Законот за јазици

Ferad Aruc
Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан со 69 гласа „за“, а предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии,...
МАКЕДОНИЈА

Владино мнозинство од 61 пратеник согласно уставот ако претседателот Иванов стави вето

Ferad Aruc
Доколку претседателот Иванов стави вето на денеска изгласаниот Законот за употреба на јазици повторно се оди на гласање и потребно е мнозинство од 61 пратеник. Собрание на...
МАКЕДОНИЈА

Пратеници од СДСМ кои гласаа за двојазична Македонија

Ferad Aruc
Реакции околу изгласувањето на Законот за јазици денеска во Собранието пристигнуваат од сите страни, најголемиот дел од нив на социјалните мрежи се негативни и во...