vesti24.mk

Tag : здравје

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Сите ги пиеме овие сокови, а многу се штетни за здравјето

admin
Овошните сокови кои содржат додаден шеќер во големи количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од други заболувања, тврди една американска студија....
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Ставете лимон во собата во која спиете: Кога ќе дознаете како помага, веднаш ќе го направите тоа

admin
Познато е дека лимонот е богат со витамин Ц и како таков е многу добар за вашето здравје. Се додава во чај или се пие како...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овие емоции се лоши за вашето здравје: Гневот го оштетува црниот дроб, шокот-срцето…

admin
Како што стресот влијае врз работата на срцето, така и некои силни емоции влијаат врз некои други органи. Алтернативната медицина го поврзува негативното мислење и...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Престанете веднаш: Овие грешки ги правите после јадење, а многу се штетни за вашето здравје

admin
Луѓето често имаат нездрави навики со кои несвесно си го нарушуваат сопственото здравје, дури и ако правилно се хранат. Здравата исхрана е клучна за здрав...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Кои се знаците кои ви покажуваат дека на вашиот организам му недостасува витамин Ц?

admin
Витаминот Ц го зајакнува вашиот имунитет и го штити организмот од настинки и грип, па затоа мора редовно да го внесувате. Со оглед на предупредувањата...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овие лушпи ги фрламе, а многу се здрави: Помагаат за слабеење и помирен сон, а влијаат и на кожата

admin
Лушпата од банана содржи многу важни витамини и минерали, а еве зошто треба да ја користите: Веќе знаеме дека бананите освен што се вкусни содржат...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Не ги игнорирајте овие симптоми: Ако ги имате, веднаш посетете доктор

admin
Поради неговото големо значење за организмот и за здравјето, важно е да знаете како да препознаете оштетен црн дроб. Ова е листа на 10 можни...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овошните сокови се штетни, ако имаат шеќер мора да ги заборавите

admin
Овошните сокови кои содржат додаден шеќер во големи количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од други заболувања, тврди една американска студија....
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Мислите дека овие намирници се здрави, но правите голема грешка

admin
Ако сакате да ослабете, многу е важно да ги броите калориите. Сепак, некои намирници се многу понездрави отколку што мислите. Слатки без шеќер Сите многу...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Витамински “бомби“ со кои ќе сте здрави и згодни: Овие напитоци се преполни со витамини

admin
Моќни, здрави и преполни со витамини… Напиток со цвекло Состојки: – 1 помала главица цвекло – морков – јаболко – ½ чаша вода – 2...
ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ

АЕК ќе спроведува студија како 5Г мрежата влијае врз здравјето на луѓето

admin
Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата врз...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Јо-јо ефектот е кошмар кога држите диета, еве зошто килограмите се враќаат!

admin
Проблемот со кој се соочуваат многу луѓе за време на диетата е таканаречениот јо-јо ефект. Ефектот јо-јо значи дека луѓето губат телесната тежина неколку пати,...