vesti24.mk

Tag : зеленчук

ЗАБАВА

Зошто е важно да ги читате броевите на налепниците на овошјето и зеленчукот?

admin
На овие налепници е втиснат т.н. PLU код (Price Look Up), според кој лесно може да се одреди на која група припаѓа производот. Но уште поважно,...
ЗАБАВА

Го нарекуваат најздравото зеленило на светот: Помага при регулација на холестеролот и е преполно со витамини и минерали

admin
Кељот се смета за еден од најздравите и најхранливите видови зелен лиснат зеленчук. Важи за супер храна полна со корисни соединенија кои имаат моќни лековити...
ЗАБАВА

Градинарски лек: Зеленчук против алергии

admin
Климатските промени влијаат на продолжувањето на цветните растенија, а со тоа сезоната на алергии е продолжена до октомври… Лук и црвен кромидСимптомите можат да се...
ЗАБАВА

Сите знаеме дека е здраво да се јаде овошје и зеленчук, но со овие потези правиме големи грешки

admin
Некои намирници e најдобро да се консумираат сирови, свежи, зашто при обработката и готвењето може да изгубат од својствата корисни за нашето здравје. -Вареното цвекло...
ЗАБАВА

Овој зеленчук драстично го намалува ризикот од рак и ја прочистува крвта

admin
Руколата од неодамна стана позастапена во домашната кујна, а поради своите лековити својства, би требало почесто да се најде на вашето мени. За руколата многумина...
ЗАБАВА

Овие плодови најмногу ќе ви помогнат да ги неутрализирате штетните ефекти од пушењето цигари

admin
Истражувања покажуваат дека штетните последици од пушењето може значително да се намалат со здрава и правилна исхрана и конзумирање на многу зеленчук. Иако и понатаму...
ЗАБАВА

Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

admin
Чешки научници пронашле ефикасен начин на одгледување зеленчук во воздух, без почва и со ограничено количество вода. Проектот се нарекува „Марсонаут“ и е дел од...
ЗАБАВА

Листа од 13 најотровни производи: Овие овошја и зеленчуци имаат најмногу пестициди- внимавајте!

admin
Секоја година, Светската здравствена организација објавува листа од 12 најотровни производи кои се наоѓаат на полиците во продавниците, сега имаат додадено плус уште еден. Со...
ЗАБАВА

Еве кој зеленчук треба да го конзумирате секој ден

admin
Според зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Спанаќ Тој содржи калиум, калциум,...
ЗАБАВА

Нови докази дека овошјето и зеленчукот се добри за мозокот

admin
Средовечни мажи кои јадат многу овошје и зеленчук може да намалат шанси за когнитивни проблеми во доцните години од животот во споредба со врсници кои...
ЗАБАВА

Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

admin
Попај е лик од нашите омилени цртани филмови од детството кој е познат по својата сила. Неговата тајна лежи во спанаќот. Според зборовите на нутриционистката...
ЗАБАВА

Универзитетски истражувачи откриле кои мажи се попривлечни за жените

admin
Истражувачи од Универзитетот Macquarie во Сиднеј, Австралија, открија дека жените најмногу ги привлекуваат мажи чиј телесен мирис е предизвикан од исхрана во која доминираат зеленчуци...