vesti24.mk

Tag : земјотрес

ЗАБАВА

Тажна приказна по земјотресот во Индонезија: Го жртвувал својот живот за да спаси авион со стотина патници и пилотот, па скокнал во смрт

admin
Индонезискиот контролор на летање Антониус  Ганаван Агунг (21) го жртвувал својот живот за безбедно полета авион полн со патници по катастрофалниот земјотрес и цунами. Кога...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја стресе Македонија

Ferad Aruc
Земјотрес со јачина од 5,4 степен попладнево во 17 часот и 38 минути ја погоди Албанија. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот бил на 41...
ЗАБАВА

Потресно сведоштво: Ја фрлил ќерката со се душек од четвртиот кат, само таа преживеала

admin
Храбриот војник Очевидецот-војник, кој ги вадеше мртвите и ранетите од разурнатиот хотел „Македонија” во центарот на градот, раскажува како еден ден пред катастрофата пристигнала мајка...
ЗАБАВА

Нејзината мајка се породи пред Државна болница- Таа е првото новородено бебе по земјотресот во Скопје

admin
Скопје на 26 јули 1963 година загуби многу свој жители, роднини, пријатели, туристи, но доби и нови жители еден од тие жители е и Сузана…...
ЗАБАВА

Холандски авион летал над Скопје додека траел земјотресот, ова се првите застражувачки зборови на пилотот

admin
Постои една неверојатна коинциденција. Во мигот на катастрофалниот земјотрес точно во 5,17 часот на 26 јули холандски авион го надлетувал Скопје. Пилотот од воздух гледал...
ЗАБАВА

Ќе ве предупреди пред да здрма: Направен точен и прецизен апарат за предвидување земјотреси

admin
Исландски научници велат дека конструирале точен и прецизен апарат за предвидуање земјотрес, кој работи со помош на кабел со оптички влакна за следење на сеизмичката...
СВЕТ

2018.година ќе биде фатална! Земјата ќе се тресе и ќе пука: На овие земји им се закануваат катастрофални земјотреси

Ferad Aruc
По четири силни потреси во 2017. година, кои биле посилни од 7 степени според Рихтеровата скала, научниците предвидуваат дека оваа година ќе има двојно повеќе...
СВЕТ

(ВИДЕО) Сестри спасуваат бебиња при силен земјотрес во Јапонија

admin
Во текот на неодамнешниот земјотрес во Јапонија безбедносната камера во едно породилиште забележа неверојатна ситуација.Кога почна земјотресот, количката на кои беа сместени бебињата почна да...