vesti24.mk

Tag : Зоран Заев

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев: Се оградувам од било какви разговори за „пакт против Србија“

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција запрашан за став околу прашањето кое го отвори косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај, дека во Македонија, Хрватска, Косово и Црна
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев: Да се направи дистинкција меѓу учесниците во толпа и оние што организирале и учествувале во насилството на 27 април (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Претседателот на Владата Зоран Заев рече дека очекува помирувањето да започне од таму каде што поделбата добила кулминација, а тоа се настаните од 27 април.
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: Дали Груевски доброволно ја напуштил Македонија или е киднапиран (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Едно е јасно, дека Никола Груевски побегнал со дипломатско возило на Унгарија. Отворена е двојна истрага која треба да утврди како избегал. Штом истрагата ќе
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: После трагедијата во Гостивар, размислуваме за законска измена за справување со кучињата!

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев изрази жалење за трагедијата што се случи во Гостивар, каде тинејџерка бегајќи од куче се удави во Вардар. Проблемот со бездомните кучиња,
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: Имаме решенија, вечерва во Владата ќе биде прегледан текстот

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев доцна пополаднево по новата средба со новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека тие имаат решение кое сега треба да се преточни
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата „Минка-Енерготек“ каде Мицкоски е косопственик со само 7%, конкурирала кога Мицкоски не бил советник

Ferad Aruc
Одродената и криминална власт на СДСМ е исплашена бидејќи граѓаните ги препознаа нивните антидржавни политики и секојдневно се сведоци на општиот грабеж кој го спроведува
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Никос Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Ferad Aruc
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: Денес напишавме историја која ќе ја раскажуваат идните генерации (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Денес е историски ден, заедно напишавме историја, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата која ја одржа откако Собранието ја изгласа одлуката за пристапување кон уставните
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зоран Заев: „Курир“ и „Република“ да го објават целосно мојот демант или ќе ги тужам

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев, вечерва писмено побарал  до одговорните лица на порталот „Курир“, со барање да биде објавен демант со кој категоричнo се негираат изнесените лажни
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Игор Јанушев: На пратеници им се нудеа милион евра да гласаат, тие одбија

Ferad Aruc
ВМРО-ДПМНЕ одбра борба против неодоговорна власт, рече вечерва на прес-конференција генералниот секретар на опозициската партија, Игор Јанушев. Тој нагласи дека структури на власт и нивни
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев: Да си го простиме 27 април и да гласаме за државата да оди напред

Ferad Aruc
Образложувајќи го предлогот премиерот Зоран Заев потенцираше дека сега најголемата одговорност за иднината на земјата е во рацете на пратениците. Ги повика сите да гласаат
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Заев ја втурнува државата во уште поголема криза, тој е изворот на кризата и мора да си оди (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Република Македонија влегува во општествена, економска и политичка криза. Неспособноста да се управува со политичките процеси, да се испорача резултати кои се ветија и кои
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Грција е отфрлен од страна на граѓаните, таа одлука мора и Заев да ја почитува

Ferad Aruc
Покрај сите притисоци, закани и уцени од страна на власта, граѓаните кажаа НЕ за штетниот договор за промена на името, се вели во реакцијата на