vesti24.mk

Tag : Зоран Заев

ВЕСТИ

Што содржи македонскиот предлог до Софија: Македонците и Бугарите зборуваат исти јазик и тие се братски народи!

admin
Во бугарски медиуми се шпекулира дека дека една од петте формулации во македонскиот предлог се однесувала за јазикот. Што содржи „конкретниот предлог“ со кој македонската...
ВЕСТИ

Мицкоски: Со таканаречената реформа во образованието, Заев осакатува луѓе, тоа што го планираат не е дигитализација

admin
„Да, имаше протести за реформа во образованието и да, ме обвинуваа мене. Но, поентата е што со таканаречената реформа во образованието на Зоран Заев осакатува...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Извесно ветото од Софија на 22 јуни, Заев вели да чекаме политичка влада во Бугарија за решение

admin
На 22 јуни да нема вето од Софија, односно Советот за општи работи на ЕУ да донесе одлука за официјален старт на преговорите, но и...
ВЕСТИ

Заев им се обрати на фудбалерите: „Ние сѐ уште се загреваме за Европа“!

admin
Честитки до Горан Пандев и до македонската репрезентацијата за првиот, историски гол на ЕП за Северна Македонија, објави вечерва на Фејсбук премиерот Зоран Заев, додавајќи...
ВЕСТИ

Заев за српски „Курир“: Првите милиони ги заработив од продажба на сушени црвени пиперки

admin
Во интервју за српски „Курир“ премиерот Зоран Заев објаснува како го поминал патот од продавач на лубеници до премиер. Меѓу другото, зборува и како ги...
ВЕСТИ

Дали Заев ќе го испочитува ставот на историската Комисија дека бугарската декларација е неприфатлива за македонската страна?

admin
Историската комисија за утврдување на факти составена од македонски историчари ја отфрли бугарската декларација која предвидува неприфатливи работи за Македонија. Но, сето тоа што се...
ВЕСТИ

„СДСМ и Заев воведуваат нов данок при увоз на дизел гориво, дизелот трајно ќе поскапи за 4 денари“

admin
СДСМ и Зоран Заев откако го испразнија буџетот и ја презадолжија државата, сега ги зголемуваат даноците за народот да го плаќа долгот кој го направија....
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Најави и фалби купишта, заеми и долгови уште повеќе, а економијата продолжува да пропаѓа

admin
Крајот на минатата и почетокот на оваа 2021 година, премиерот Зоран Заев и другите владини претставници, пред се раководители на економско-финансиските ресори се изнафалија дека...
ВЕСТИ

„Единствени кои ги поткопуваат државните и национални интереси се Заев и Бучковски кои ја прифаќаат бугарската декларација за бришење на македонскиот идентитет, јазик и историја“

admin
Откажување од македонскиот народ, идентитет, јазик и историја не се државни позиции, туку антидржавни. Единствени кои во моментов нешто поткопуваат се Зоран Заев и Бучковски...
ВЕСТИ

Дали Заев ја прифатил бугарската декларација со која се поништува македонскиот јазик, култура и идентитет?

admin
Белосветскиот криминалец Заев да не бега од одговори за тоа дали бугарската декларација ќе биде во преговарачка рамка за ЕУ? Заев да каже за што...
ВЕСТИ

Што содржи бугарската декларација, која Заев ја прифати?

admin
·Бугарија се заканува дека „нема да дозволи интеграцијата на С. Македонија во ЕУ да биде придружена од европска легитимација на државно спонзорирана идеологија на анти-бугарска...
ВЕСТИ

Тргни-застани вакцинација, алчноста и неспособноста на Заев и Филипче ја направија Македонија да проси за вакцини и да губи илјадници животи

admin
Македонија од сам почеток има тргни-застани вакцинација. Ништо од најавите на премиерот Зоран Заев и министерот заздравство Венко Филипче дека земјава ќе добие 2,6 милиони...
ВЕСТИ

Мицкоски: Заев е спремен да потпише се со Бугарија, прашањето е дали тоа за Бугарија е прифатливо, нема да дозволиме договор на штета на Македонија

admin
Во вечерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за моменталната политичка ситуација во државата, секојдневните проблеми на...