vesti24.mk

Tag : избори 2020

ВЕСТИ

Аудио сведоштво на граѓанин кој бил поткупен да гласа за СДСМ на изборите на 15 јули

admin
Граѓанин од источна Македонија чиј што идентитет е познат на авторот на овој текст во телефонски разговор изнесува свое сведоштво за тоа на кој начин...
ВЕСТИ

Дебакл на своето избирачко место- Петар Богојески не го гласале ниту соседите, освоил само три гласови (ФОТО)

admin
Петар Богојески од Македонски концепт на изборите кои се одржаа на 15 јули во своето избирачко место во Изборната единица 1 освоил само три гласови....
ВЕСТИ

Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни изборите

admin
Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни избори и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија, откако денеска ги...
ВЕСТИ

До Управен суд досега поднесени вкупно 76 тужби од две политички партии

admin
Тужби по решенијата на Државната изборна комисија за отфрлање на приговорите поднесени од политичките партии за предвремените парламентарни избори до Управниот суд досега поднеле само...
ВЕСТИ

Пешевска: Оправдана е загриженоста на граѓаните од можен изборен фалсификат

admin
И кај мене, како и кај мнозинството граѓани оправдана е загриженоста од изборен фалсификат по сите скандали кои се случија во ДИК а поврзано со...
ВЕСТИ

Поднесени нови приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите

admin
До ДИК се пристигнати нови приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Попладнево пред истекот на рокот над 1980 приговори поднеле...
ВЕСТИ

„Обнова“ ја победи „Можеме“ во Скопје со над 1.600 гласови

admin
На ниво на територијата на Град Скопје, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоила 79.630 гласови, додека коалицијата „Можеме“ ја добила довербата на 77.970 гласачи. Како резултат...
ВЕСТИ

Неважечки 31.107 гласачки ливчиња на изборите

admin
Државната изборна комисија регистрира 31.107 неважечки ливчиња на вчерашните предвремени парламентарни избори, според обработени 3.421 од 3.480 избирачки места. Бројот на важечки ливчиња изнесува 869.533....
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Гласање, броење, резултати, жалби

admin
На 3.480 избирачки места во земјава на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори...
ВЕСТИ

Сите детали за изборите: Кој може да гласа, што е забрането и какви права имате?

admin
На 3.390 избирачки места на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори поради актуелната...