vesti24.mk

Tag : имунитет

ЗАБАВА

Солта може да штети за имунитетот, еве колку треба дневно најмногу да се внесува

admin
Покрај проблемите со срцето и крвниот притисок, истражувачите велат дека премногу сол може да штети и на имунитетот. Неодамна спроведена студија открила дека количината сол...
ЗАБАВА

Телото со овие знаци ви кажува дека имунитетот ви е слаб, не ги игнорирајте!

admin
Според експертите, најважно е да имате здрава и балансирана исхрана, квалитетен сон, контрола на стресот, избегнување алкохол и цигари, редовно вежбање и одржување лична хигиена....
ЗАБАВА

Најмоќното природно масло за јакнење на имунитет: Појак е од било кој додаток, и се конзумира 3 пати на ден

admin
Во време на пандемија од коронавирус, но исто така и сезонски респираторни заболувања, ние се грижиме повеќе за здравјето од кога било досега. Сепак, без...
ЗАБАВА

Како да го зајакнете имунитетот на вашето бебе?

admin
Пандемијата со коронавирус ги загрижи родителите на мали бебиња. Но, нема причина за паника доколку внимавате и се придржувате кон советите. Кои се најдобрите совети...
ЗАБАВА

Имунитетот на Ковид-19 по заразата може да трае подолго од осум месеци

admin
Студија објавена во списанието „Сајанс“ открива дека имунитетот на човечкото тело кон новиот коронавирус обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата и потенцијално може да...
ЗАБАВА

Зајакнете го имунитетот на вашето малечко: За време на пандемијата, еве на што мора да внимавате

admin
Пандемијата со коронавирус ги загрижи родителите на мали бебиња. Но, нема причина за паника доколку внимавате и се придржувате кон советите. Кои се најдобрите совети...
ЗАБАВА

Нешто на лажица: Вариво од црвена леќа што ќе ве закрепне и ќе ви го зајакне имунитетот

admin
За приготвување на варивото, наместо свежи, можете да користите и пиперки од замрзнувач Состојки:2 главици црвен кромид2 средни моркови1 среден пашканат2 помали пиперки250 г лупени...
ЗАБАВА

Мора да ги сфатите многу сериозно: 5 знаци на предупредување дека вашиот имунитет е загрозен!

admin
Еве кои знаци покажуваат дека вашиот имунолошки систем се бори со некоја закана Нашиот имунолошки систем всушност претставува армија на клетки која се бори против...
ЗАБАВА

Ново истражување носи надеж: Колку трае имунитетот откако ќе прележите коронавирус?

admin
Покрај досегашното уверување дека имунитетот на коронавирусот кај оние кои се разболеа од Ковид-19 трае три месеци, а потоа брзо слабее, најновото истражување покажа дека...
ЗАБАВА

Витамини клучни во борбата против Корона, но и за јакнење на имунитетот!

admin
Познато е дека снабдувањето на организмот со одредени витамини и минерали во голема мера го зајакнува имунитетот и спречува инфекции. Токму ова е она на...
ЗАБАВА

Децата кои минуваат повеќе време в природа, имаат посилен имунитет, еве и зошто

admin
Децата кои почесто си играат во природа и на зелени површини, имаат посилен имунитет, покажуваат нови истражувања. Научниците веруваат дека тоа се случува затоа што...
ЗАБАВА

Пијалок за зајакнување на имунитетот кај деца и возрасни: За заштита од грип и вируси

admin
Ако телото функционира непречено, имунолошкиот систем доживува помалку стрес. Можете да му обезбедите на организмот имунолошка одбрана со еден пијалок. Сето тоа се наоѓа во...