vesti24.mk

Tag : интелигенција

ЗАБАВА

Научниците тврдат: Интелигентните жени имаат една многу ужасна навика

admin
За прв пат во последните сто години, жените имаат подобро резултати не тестовите на интелигенција, тврди Џејмс Флин, светски авторитет во подрачјето на овие тестирања.
ЗАБАВА

Идентификувани 1.016 гени поврзани со интелектот кај човекот

admin
Меѓународен тим научници открија околу 1.000 гени поврзани со интелигенцијата, кои досега не и беа познати на науката, објави „Сајенс Алерт“. Сеопфатното генетско истражување околу проблемите