vesti24.mk

Tag : истражување

ВЕСТИ

Заев оди против 74% од народот кој му порача дека е против брзи избори за спас на неговата фотелја

admin
Мнозинството од народот е против идејата на Зоран Заев за брзи избори. Додека екс-премиерот размислува само како да се дограби до фотелја, граѓаните размислуваат на...
ЗАБАВА

Хидрохлорохинот нема докажан ефект во лекувањето на болни од Ковид-19

admin
Употребата на хидрохлорохин, лек што се користи за лекување маларија, ниту ја подобрува, ниту ја влошува состојбата на пациентите со Ковид-19, се наведува во студија...
ЗАБАВА

Децата кои растат со сестри се посреќни во животот, покажаа новите истражувања

admin
Сигурно имало период кога не сте биле во најдобри односи, но без оглед на тоа има нешто убаво во растењето со луѓето кои делеле исти...
ЗАБАВА

Истражување: Бучавата од луѓето е огромен светски загадувач

admin
За науката и досега беше познато дека човечката бучава може да има негативно влијание на некои животни, но ново истражување на Кралскиот универзитет во Белфаст,...
ЗАБАВА

ПОТВРДЕНО: Вежбањето ве прави посреќни од парите

admin
Сега е и официјално: вежбањето може да ве направи посреќни од парите, покажале резултатите од неколку студии кои го испитувале односот меѓу среќата и вежбањето....
ЗАБАВА

Истражување: На убавите луѓе им е тешко да бидат среќни во љубовта

admin
Урбаната легенда вели дека убавите луѓе полесно минуваат низ сè во животот… Но, се чини дека ним на љубовен план, баш и „не им цветаат...
ЗАБАВА

Вино испратено во Вселената, ќе се проучува како созрева

admin
Неколку десетици шишиња врвно француско вино во саботата беше испратено на Меѓународната вселенска станица, но тоа нема да биде наменето за астронаутите, туку во научни...
ЗАБАВА

Овие производи се штетни за срцето, стомакот, но и нервниот систем

admin
Ново истражување објавено во списанието „ЏAMA“, ги посочува безалкохолните газирани сокови, независно дали содржат шеќер или вештачки засладувачи, како фактор за зголемување на ризикот од...
ЗАБАВА

Истражување: Малите кучиња се поагресивни

admin
И покрај верувањата дека најагресивни и најопасни кучиња се бул-териерите (пит бул, стафордски териер), доберманите и ротвајлерите, ново американско истражување посочува дека најопасни се малите...
ЗАБАВА

Уште една обемна студија потврди: МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам кај децата

admin
Обемна студија, со која се опфатени над половина милион деца не пронајде врска помеѓу вакцинацијата против сипаници, заушки и рубеола и аутизмот. Данската студија, објавена...
ЗАБАВА

Мажите изгласаа: Ова се комбинациите кои ги прават жените неодоливи

admin
Според истражување на кое испитаниците биле само мажи, ова се комбинациите кои ги прават жените неодоливи. Мал црн фустанТоа девојките најдобро го знаат. Не е...
ЗАБАВА

Лек кој го земаме на своја рака, а носи сериозни последици

admin
Некои истражувања од порано покажуваат дека аспиринот може потенцијално да го намали ризикот од срцеви напади и рак, а некои пак укажуваат на тоа дека...