vesti24.mk

Tag : канада

ВЕСТИ

Шуковски од здружението „Илинден“во Канада: Ако на 12-ти април не се свестиме за спас на Македонија, тогаш се’ ќе биде залудно!

admin
Во Македонија, за да конечно огрее сонцето, македонскиот народ треба да се свести и на 12-ти април да излезе на гласање, вели во интервју за...
ЗАБАВА

Симпсонови пак предвидоа: Пред 13 години беше само нивна епизода, денес е реалност (ВИДЕО)

admin
Анимираната серија „Симпсонови“ продолжува со бизарните предвидувања на настани. Откако предвидоа дека Доналд Трамп ќе стане американски претседател, дека ќе се појави паметен часовник, дека...
ВЕСТИ СВЕТ

Тајни снимки откриваат како Саудијците ги замолчуваат критичарите на принцот: Ми рекоа да изберам меѓу две сценарија и беа смртно сериозни

Ferad Aruc
27-годишниот Омар Абдулазиз, саудиски опозициски активисти и близок соработник на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, раскажал како саудиските власти се обиделе да го замолчат. Абдулазиз...
ВЕСТИ СВЕТ

Кога во Канада застанува школски автобус – „замрзнува“ цел сообраќај

Ferad Aruc
Кога во Канада застанува астанува автобус за да ги остави децата и цел сообраќај замрзнува. Никој не ни дише додека не се тргнат децата од...
СВЕТ

Светот му се восхитува на храбриот полицаец! Напаѓачот го држел на нишан и вика: Пукај ме во глава! Убиј ме!

Ferad Aruc
Напаѓачот кој со комбе се качил на тротоар и влетал меѓу пешаци во северното предградие на Торонто, убивајќи 10 лица, а нанесувајќи им повреди на...
СВЕТ

Откриен страшниот мотив за масакрот во Торонто

Ferad Aruc
Инспекторите кои се занимаваат со нападот со комбе во канадскиот град Торонто, каде вчера биле убиени 10 луѓе, го разгледуваат тероризмот како веројатен мотив на...
СВЕТ

Канада: Со комби влетал меѓу пешаци и убил девет лица – погледнете го драматичното апсење на напаѓачот

Ferad Aruc
Како што пренесуваат канадските медиуми кои што се повикуваат на директни извори од истрагата, најмалку 9 лица се убиени откако комби влетало меѓу пешаци. Девет...
СВЕТ

Лекари во Канада го одбија покачувањето на платите со отворено писмо

Ferad Aruc
Повеќе од 500 лекари во Канада, заедно со 150 студенти на медицина, потпишаа отворено писмо во кое протестираат поради зголемувањето на платите. „Ние, лекарите во...
БИЗНИС

Најбогатата Македонка во Канада: Kaко Сузан Ницовски заработила милиони долари?

Ferad Aruc
Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење, очигледно носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, а е родена и работа...
СВЕТ

Џастин Трудо го затресе Давос (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Премиерот на Канада, Џастин Трудо, ги повика лидерите на најголемите светски организации да вработуваат повеќе жени и да се справат со сексуалното малтретирање, воедно предупредувајќи дека...
СВЕТ

А на разгледнице све беше убаво: Дневник на кумановец во Канада е вистински хит на интернет

Ferad Aruc
19 август: Уселисмо се у нашу нову куќу у Торонто. Сви смо среќни и узбудени. Овдека е такој убаво. Пуно паркови и зеленило. Може да замислу...
СВЕТ

Канаѓанец во заробеништво станал полош од талибаните: Го ослободиле по пет години, но набрзо го покажал вистинското лице

Ferad Aruc
34-годишниот Канаѓанец Џошуа Бојл, кого талибаните го држеле во заробеништво пет години, бил уапсен во Отава поради неколку обвиненија за напад, силување, противзаконско задржување и...
СВЕТ

Канадското претседавање со Г7 е ризична „напредна програма“

Ferad Aruc
Канадскиот премиер Џастин Трудо ветува „напредњачка програма“ на канадското претседавање со групата седум најразвиени земји во светот Г7 кое започнува од 1-ви јануари 2018 година,...