vesti24.mk

Tag : Катимерини

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Никос Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Ferad Aruc
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради одлуката на македонскиот парламент да
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Катимерини“: МИА по интервенција на Ципрас промени изјава на Зоран Заев

Ferad Aruc
Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во
МАКЕДОНИЈА

„Катимерини“: Постигнат е договор за името, опсегот на употреба и акронимите

Ferad Aruc
Во три поглавја, за името, опсегот на употреба и акронимите, според грчки „Катимерини“, постигнат е договор меѓу Скопје и Атина. Весникот коментира дека преговорите се претвораат во
МАКЕДОНИЈА

Катимерини: Што ако пропаднат преговорите за името? „Ќе настанат Голема Албанија и Голема Бугарија и сите ќе испоскокаме во бездна“

Ferad Aruc
Влијателниот грчки весник Катимерини анализира што би можело да се случи ако пропаднат нагло забрзаните преговори со Македонија за решавање на спорот околу името. Неуспехот на преговорите
МАКЕДОНИЈА

Ахмети за „Катимерини“: Ако спорот за името не се реши, може да биде многу опасно за сите нас

Ferad Aruc
Според моделот на Договорот за добрососедство со Бугарија, со консензус меѓу двете влади, а потоа ратификација во двете собранија, да се затвори прашањето за името,