vesti24.mk

Tag : кафе

ЗАБАВА

Tоплото кафе е најдобриот пијалак за летните жешки денови- еве зошто

admin
Факт е дека жешките денови не` тераат да посегнеме по некој освежителен и студен пијалак. Но, според едно истражување од Универзитетот Томас Џеферсон во Филаделфија,...
ЗАБАВА

Алгоритам што пресметува кое е најдоброто време за кафе

admin
Воениот американски Медицински истражувачки центар, по барање на Армијата, создаде алгоритам којшто укажува кое е идеалното време за пиење кафе, објави „Дејли мејл”. Тестирањата на...
ЗАБАВА

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

admin
Шолја топло кафе содржи во себе поголема концентрација антиоксиданси отколку ладното кафе. Поточно, се верува дека млакото или целосно ладното кафе носи помалку здравствени бенефити...
ЗАБАВА

Две шолји кафе на ден го превенираат штетното дејство на алкохолот

admin
За да си помогнете и да го зачувате црниот дроб од неговите штетни влијанија, стручњаците велат: пијте кафе, пренесува порталот Steth News. Новото истраување спроведено...
ЗАБАВА

Нов начин на подготвување кафе- лекува тироидна жлезда, анемија и болки во коските

admin
Помага и кај менструалните болки, регулира лошо варење на храната и лекува внатрешни и надворешни хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивотот на...
ЗАБАВА

Алкохолот и кафето го продолжуваат животот?!

admin
Истражувањето спроведено на универзитетот Калифорнија, покажало дека умерената консумација на алкохол и кафе може да ни помогне да го прославиме 90.роденден, но сепак тоа не...