vesti24.mk

Tag : Кина

ЗАБАВА

Кинески хирург изврши прва операција во светот на мозок од далечина преку 5G технологија (ВИДЕО)

admin
Кинески хирург изврши прва во светот операција на мозок од далечина благодарение на 5G технологија, врз пациент кој бил на 3.000 км. од лекарот. Д-р...
ЗАБАВА

Кинеските деца ќе ја дочекаат Новата година со епизода од „Прасето Пепа“

admin
Кина утре го прославува почетокот на Годината на свињата, а за најмладите тоа ќе биде посебна можност да погледнат нова епизода од популарниот британски цртан „Прасето...
ЗАБАВА

Татко и ќерка со автомобил слетале во река: Мислеле дека им нема спас, но потоа следуваше чудо

admin
Автомобил во кој биле татко и ќерка влетал во река во кинеската провинција Хунан. Водата набрзо почнала да навлегува, па биле заглавени. За среќа, во...
ЗАБАВА

Новото кинеско чудо го шокираше светот: Вијадукт на 3 ката, долг 30 километри, во воздуг го држат 7.000 тони челик

admin
Трикатниот вијадукт на делницата од автопатот на планината Тианлонг, висок  1.370 метри, стана главна атракција во Кина. Мостот на северозападот од Кина стана главна точка...
ЗАБАВА

Оваа земја може да ја тргне Франција од тронот и да стане најпосакувана туристичка дестинација

admin
До 2030 година Кина може да ја истисне Франција од првото место по посетеност и туризам, посочува новиот извештај на Евромонитор Интернајшнл. Туризмот моментно е...
ВЕСТИ СВЕТ

Што се случува со шефот на Интерпол?

Ferad Aruc
Интерпол соопштил дека е запознаен со извештаите во врска со наводното исчезнување на Менг. Франција е загрижена поради исчезнувањето на шефот на Интерпол, Менг Хонвеи...
ВЕСТИ СВЕТ

Судирот на САД и Кина е сè полош, а Европа трие раце: Една земја посебно би можела да профитира од Трговската војна

Ferad Aruc
Новите американски царини за Кина претставуваат опасност за светската економија, предупредува експертот за берза, Габриел Фелбермајр. И покрај сите ризици кои ги носи новата ескалација...
ЗАБАВА

Кратко траеше среќата: Ја запроси за време на летот, стјуардесата прифати, но сето тоа заврши катастрофално (ВИДЕО)

admin
Кинески пар стана вирален хит на интернет откако една стјуардеса беше запросена од своето момче среде лет во авион. Но, откако снимката ја објавија повеќето...
ВЕСТИ СВЕТ

Додека сите гледаат во Русија, Кина троши милиони на тајно ширење на влијание во САД

Ferad Aruc
Кина започнала масивен пропаганден напор ширум САД користејќи комбинација од пари и влијание, за и самата да влијае на клучната политика и јавното мислење, стои...
ЗАБАВА

Мало дете исчезнало следејќи го татко му: 24 години подоцна ја имаат најемотивната средба (ФОТО)

admin
Татко од Кина го изгубил својот син на фреквентна улица во градот Шиан во 1994 година, а сега конечно го пронашол по 24 години, пишува Дејли Мејл....
ЗАБАВА

На девојката за роденден и подарил букет од банкноти вреден 52.300 долари, а потоа следувало пеколна казна за него

admin
Маж во Кина на својата девојка за роденден и подарил букет направен од банкноти во вредност од 320 илјади јуани, односно 52. 300 долари. Како...
БИЗНИС

Кинески фирми ја измамиле цела ЕУ?

Ferad Aruc
Мондо – Белград ЕУ и италијанските власти истражуваат сомневања за голема даночна измама на кинески криминални групи кои увезуваат преку Пиреја, најголемото грчко пристаниште. –...