vesti24.mk

Tag : климатски промени

ЗАБАВА

НАСА лансираше сателити што ќе ги следат климатските промени

admin
Двата сателита од новата мисија на НАСА за набљудување на климата се речиси подготвени за погон, соопшти Агенцијата, додавајќи дека ласерите се веќе успешно активирани и работат...
Uncategorized

Во 2050 година во океаните ќе има повеќе пластични отпадоци отколку риби

admin
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди на големата опасност која им се заканува како никогаш досега на океаните и рече дека ако до 2050 година ништо...
Uncategorized

САД се повлекува од Парискиот климатски договор

admin
„Ја донесов оваа одлука за да ги заштитам мојата земја и мојот народ“ рече Трамп, додавајќи дека ќе продолжат преговорите на САД за подготвување на поправичен...
Uncategorized

Меркел: Никој не ќе може да не спречи да ја заштитиме планетата Земја

admin
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека одлуката na Доналд Трамп за повлекување од климатскиот договор нема да ги запре да ја штитат Земјата. Германската канцеларка...