vesti24.mk

Tag : Ковид-19

ВЕСТИ

Здравствените власти од денес најавија масовна вакцинација во шест регионални центри

admin
Започнува масовната имунизација на населението, во повеќе регионални центри низ државата – Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола. Предвидено е да се вакцинираат...
ЗАБАВА

ФОТО: Забава како во добрите стари времиња, 3.000 луѓе во ноќен клуб во Ливерпул

admin
По повеќе од една година љубителите на ноќниот живот во Ливерпул конечно уживаа. Три илјади луѓе синоќа се собраа на огромна забава во ноќниот клуб...
ВЕСТИ

Приоритетите за вакцинација ќе се генерираат преку vakcinacija.mk

admin
Граѓаните треба да се пријават на сајтот vakcinacija.mk и оттука се генерираат приоритетите. Ќе добијат или СМС порака или меил или двете во форма на...
ВЕСТИ

Пратениците се вакцинираат со вакцината „Спутник В“

admin
Во салата „Борис Трајковски“ денеска ќе вакцинираат пратениците, како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот план за ковид имунизација. Како што информира Министерството за...
ЗАБАВА

СТУДИЈА: Една доза од „АстраЗенека“ и „Фајзер“ значително ја намалува инфекцијата со коронавирусот

admin
Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на Астра Зенека и Фајзер, покажа британско...
ВЕСТИ

Специјализантите се уште без здравствено осигурување и платени дежурства, а максимално вклучени во ковид центрите

admin
Специјализантите преку соопштение до медиумите повторно ги истакнаа проблемите со кои се соочуваат и бараат реализација на нивните проблеми. Тие посочуваат дека се уште немаат...
ВЕСТИ

Десет илјади вакцини на „Фајзер“ треба да пристигнат во земјава

admin
Попладнево се очекува во земјава да пристигнат 10 илјади вакцини на „Фајзер“, а исто толку се очекува да стигнат и на 26 април. Вакцините денеска...
ВЕСТИ

Со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат лица под 60 години, најавена нова ковид терапија

admin
Вакцината на „Астра Зенека“ во земјава нема да се дава на лица помлади од 60 години. Одлуката ја донесоа нашите здравствени власти откако го разгледаа...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Секој трет прележан ковид пациент има невролошки или психијатриски проблем, ова се најчестите појави

admin
Во студија која опфатила 23.000 испитаници, од кои најголем дел од САД, е утврдено дека на секој трет преживеан ковид пациент, шест месеци по лекувањето...
ВЕСТИ

Професор Трајковски: Никогаш не е доцна за акција, но очигледна е стратегијата на здравствените власти да не го сопираат заразувањето, туку да ја зголемуваат прележаноста

admin
Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот на својот Фејсбук профил пишува дека...
ЗАБАВА

Научници од Глазгов открија: Вирус кој предизвикува настинка го забавува Ковид-19

admin
Вирус кој предизвикува обична настинка може ефикасно да спречи коронавирус да дојде во организмот, тврдат научиците од Универзитетот во Глазгов. Познато е дека вирусите се...
ВЕСТИ

Продолжува полицискиот час, ќе се утврдува дали се потребни дополнителни мерки

admin
Полицискиот час од 22 до 5 часот, кој истекуваше денеска, ќе продолжи да важи. Комисијата за заразни болести следните денови, согласно епидемиолошките анализи ќе утврди...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Починати од Ковид-19 го имале вирусот во срцето

admin
Три четвртини од починатите од коронавирус го имале вирусот во срцето, покажува најновото истражување на срцевото ткиво. Како што објави американскиот магазин Сајенс починатите пред...