vesti24.mk

Tag : коронавирус

ЗАБАВА

Ова треба да го знаете ако по вакцинацијата се заразите со коронавирус

admin
Случаевите на заразување со коронавирус по вакцинација и понатаму се многу ретки во сите држави во светот. Од центарот за контрола и превенција за болести...
ЗАБАВА

И покрај негативниот ПЦР-тест, некои пациенти имаат клинички знаци на инфекција од коронавирус во белите дробови

admin
Беше докажано дека белите дробови се едни од најзагрозените органи кај пациенти кои страдаат од Ковид-19, а еден од најсигурните начини за откривање на промените...
ВЕСТИ

ПО ГРАДОВИ: 11.874 активни случаи на коронавирус- колку има околу вас?

admin
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.461, бројката на оздравени пациенти е 136.545, на починати е 5.042, а...
ВЕСТИ

Русија ја регистрираше вакцината „Спутник Лајт“ – еве колкава е нејзината ефикасност

admin
Еднокомпонентната вакцина против коронавирус „Спутник Лајт“ е регистрирана во Русија, а нејзината ефикасност е 79,4 проценти, што е поголема отколку кај многу вакцини со две...
ЗАБАВА

Луѓето кои вежбаат имаат повеќе антитела после вакцинирањето

admin
Резултатите од новото истражување на Универзитетот Глазгов Каледониан покажуваат дека редовната телесна активност го зајакнува имунитетот, го намалува ризикот од болести и смртни исходи, а...
ВЕСТИ

Здравствените власти од денес најавија масовна вакцинација во шест регионални центри

admin
Започнува масовната имунизација на населението, во повеќе регионални центри низ државата – Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола. Предвидено е да се вакцинираат...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

НАЈМЛАДИОТ ПОЧИНАТ ИМАЛ САМО 34 ГОДИНИ – борбата со коронавирусот ја изгубија уште 41 лице

admin
Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на Ковид 19. Пријавени се вкупно 45 починати лица: 14 од...
ЗАБАВА

ФОТО: Забава како во добрите стари времиња, 3.000 луѓе во ноќен клуб во Ливерпул

admin
По повеќе од една година љубителите на ноќниот живот во Ливерпул конечно уживаа. Три илјади луѓе синоќа се собраа на огромна забава во ноќниот клуб...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Колкава е официјалната бројка на починати лица од коронавирус во Македонија?

admin
Според официјалните податоци на Министерството за здравство, како последица од коронавирусот од почетокот на пандемијата во Македонија животот го загубиле вкупно 4.855 лица. Како што...
ВЕСТИ

Приоритетите за вакцинација ќе се генерираат преку vakcinacija.mk

admin
Граѓаните треба да се пријават на сајтот vakcinacija.mk и оттука се генерираат приоритетите. Ќе добијат или СМС порака или меил или двете во форма на...
ЗАБАВА

Коронавирусот и животни: Научниците имаат сè поголем доказ дека луѓето можат да заразат мачки

admin
Шкотските научници утврдиле дека сопствениците може да го пренесат Ковид-19 на мачките кои живеат со нив. Истражувачите од Универзитетот во Глазгов велат дека мачките го...
ВЕСТИ

Мерките на власта неуспешни: Од 6 април до денеска починале 669, а 13.394 граѓани се новоинфицирани од коронавирус

admin
Состојбата со корона вирусот во државата и понатаму е застрашувачка. Па така додека властите секојдневно даваат различни изјави за набавка на вакцини и имунизација на...