vesti24.mk

Tag : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт „Фузија“ во Камерната сала на Филхармонија

admin
Во Камерната сала на Филхармонија вечерва ќе настапат македонските музичари Стојан Димов (кларинет и саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов....
ВЕСТИ КУЛТУРА

Годишнина од формирањето на Народен театар-Битола

admin
На 14 ноември 1944 година во Битола почна со работа професионалниот театар, а за публиката во овој град беше изведена едночинката на Владо Малески –„Петтоимениот...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на Филхармонија со солистот Франческо Тристано

admin
Оркестарот на Филхармонија вечер ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“ на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти – Франческо Тристано од Луксембург. Диригент...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица

admin
Актерите Танкица Стојанова, Ѓорги Трајков и Никола Костадинов со претставата „Умри машки“ од Алдо Николај во режија на Кире Ѓоргиев, а во продукција на струмичкиот...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на гудачкиот квартет „Вива Стрингс” во Кичево

admin
На платото пред Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево вечерва концерт одржа гудачкиот квартет „Вива Стрингс“ од Скопје. – Програмата на овој концерт беше...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Пијано-рецитал на Марија Ѓошевска во Музејот на македонската борба

admin
Во Музејот на македонската борба вечерва ќе се одржи пијано-рецитал на д-р Марија Ѓошевска, редовен професор на Факултетот за музичка уметност. На рециталот, кој е...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ денеска на програмата на „Охридско лето“

admin
Деветиот фестивалски ден на годинешното издание на „Охридско лето“ резервиран за концертот на словечениот гудачки квартет „Дисонанс“, во состав Јанез Подлесек како прва виолина, Матјаж...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Музичка вечер со Дуо „СолиПс“ на „Охридско лето“

admin
Програмата на годинешното издание на „Охридско лето“ за денеска го нуди концертот на Дуото „СолиПс“, со флејтиската Елена Стојческа и гитаристот Роман Петио. Дуото формирано...
ВЕСТИ КУЛТУРА

„Поезија и толкувања“, нова книга од Веле Смилевски

admin
Здружението за уметност и култура „Дијалог“ од Скопје, во рамки на програмата на Министерството за култура со проекти од национален интерес, ја објави книгата „Поезија...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Во Прилеп ќе се отвори првата ликовна изложба од почетокот на пандемијата

admin
Утревечер од 19:30 часот во ликовната галерија од прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков“ ќе биде отворена ликовната изложба на слики насловена како „Визии од...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Во МАНУ промовирани четири капитални дела за македонскиот јазик

admin
Да се дадат вистински аргументирани и научни одговори за континуитетот и еволуцијата на македонскиот јазик и за неговото место во меѓународната славистика и лингвистика е...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Почнува „Скопско лето“ со ограничен број посетители и со мерки за заштита

admin
Со концертот „Скопје во три бои“ вечер од 20.30 часот во Сули ан ќе биде отоврен 41-от фестивал „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Археолошкиот локалитет Стоби од денеска отворен за посетители

admin
Националната установа „Стоби“ соопшти дека од денеска е отворен за сите посетители археолошкиот локалитет Стоби. Отворениот простор на локалитетот овозможува физичко дистанцирање и безбедна прошетка, а...