vesti24.mk

Tag : КУЛТУРА

КУЛТУРА

(ГАЛЕРИЈА) Алаѓозовски: Ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство

hacci
Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство-напиша на својот фејсбук профил министерот за култура,
Uncategorized

Почнува 16-тата Меѓународна ликовна колонија во Гeвегелија

admin
Во организација на Фондацијата „Аполонија“ денеска, 12, јуни, почнува 16-тата Меѓународната ликовна колонија во Гевгелија на која годинава ќе учествуваат десет ликовни уметници од Македонија,
Uncategorized

Новиот Луна парк во Скопје ќе се протега на 24.000 метри квадратни и ќе чини 6,5 милиони евра

admin
Град Скопје информира дека новиот Луна парк ќе се протега на околу 24.000 метри квадратни, а вкупната проценета вредност за изградба, набавката на реквизити и
Uncategorized

Пронајдена статуата на Буда која беше украдена од еден храм во Индија

admin
Дирекцијата за борба против криминал на Делхи соопшти дека уапсиле две лица кои се обвинуваат за продажба на статуатаç Пронајдена статуата на Буда стара 900
Uncategorized

Дали сте знаеле дека Кина се нарекува „Кралство на велосипедите“? Ова превозно средство станало моден тренд низ целата земја(видео)

admin
Првиот велосипед во светот бил направен во 1790 година во Франција, од страна на иноваторот Комте Меде де Сиврак, а пред 150 години пристигнал и
Uncategorized

Матка помеѓу 10-те најдобри кањони во Европа

admin
Пред некое време британски „Гардијан“ направи репортажа за 10-те најубави европски кањони за пешачење и планирање, меѓу кои се најде и Матка. „Посетителите на Скопје, кои
Uncategorized

Фото: Како изгледа внатрешноста на новиот грандиозен објект на Македонската филхармонија

admin
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го посети целосно завршениот објект на Македонската филхармонија кој е еден од најкапиталните проекти за Македонија, за Скопје како
Uncategorized

Скопскиот Аква парк со водени лудории започнува од…

admin
Скопскиот Аква парк, кој функционира во рамки на СЦ Борис Трајковски, со работа започнува од 10 јуни. Цената за билет останува иста, 300 денари за
Uncategorized

СО ВЕЛОСИПЕД ВО АВТОБУС: Поставени по три држачи на автобуската линијата со број 25

admin
ЈСП ги постави држачите за велосипеди на три автобуси што се движат на линијата со број 25 која сообраќа од Транспортниот центар до Средно Водно.