vesti24.mk

Tag : куркума

ЗАБАВА

Познат нутриционист откри: Само еден грам од овој зачин менува 60 минути напорно вежбање

admin
Овој зачин е еден од најздравите зачини, бидејќи има антибактериско, антивоспалително и антиканцерогено дејство. Куркумата го зајакнува имунитетот, а добра е за надворешна употреба кај...
ЗАБАВА

Го викаат “златно млеко“ или “куркума лате“: По овој рецепт полудеа сите, за здравјето е бомба

admin
Куркумата веќе неколку години е многу популарен зачин, не само заради широко распространетата употреба во кулинарските уметности, туку и заради многуте здравствени придобивки. Куркумата е...
ЗАБАВА

Лечи повеќе од 160 здравствени проблеми: Најдобриот природен антибиотик содржи само 2 состојки

admin
Куркурмата е еден од најпопуларните зачини во светот, кој не се користи премногу во нашата кујна. Има единствен вкус, но може да се користи и...
ЗАБАВА

Моќна комбинација: Два зачини кои може да ви го спасат животот

admin
Освен што го спречува ширењето на карциномот, оваа комбинација ги ублажува и болките, а ги намалува и симптомите на депресија. Куркумата е зачин кој има...
ЗАБАВА

Напиток кој го подобрува расположението

admin
Едно големо научно истражување покажа дека куркумата може да излекува лице со тешка депресија, без никакви негативни појави. Куркумата лекува депресија благодарение на посебната состојка...