vesti24.mk

Tag : македонија

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Од коронавирус починаа две лица – еве колку нови случаи се регистрирани во последните 24 часа од направени 3.680 тестови

admin
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.680 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Извесно ветото од Софија на 22 јуни, Заев вели да чекаме политичка влада во Бугарија за решение

admin
На 22 јуни да нема вето од Софија, односно Советот за општи работи на ЕУ да донесе одлука за официјален старт на преговорите, но и...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МОЌЕН ГОВОР КОЈ ЈА НАЕЖИ МАКЕДОНИЈА: Коментаторите со силни емоции и гласна порака во име на Македонците

admin
Говорот на македонските коментатори пред почетокот на мечот повторно ја наежија цела Македонија. КУРИР ви пренесува дел од моќниот говор на македонските коментатори на кои...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

РФМ го пријави Вардар во ракометната ЛШ и наредната сезона

admin
Ракометниот шампион на Македонија Вардар и во наредната сезона ќе го претставува македонскиот ракомет во Лигата на Шампионите, откако „црвено-црните“ денеска и официјално беше пријавени...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Напредокот на Македонија кон ЕУ да не се условува со работата на мешовитата комисија, Делчев е Македонец кој се борел за самостојна Македонија“

admin
Сметам дека на Македонија треба да и се дозволи самостојно да си ја гради својата историографија. Затоа што нашиот однос кон Гоце Делчев е како...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

РФМ ја исплати премијата за пласман на ЕП 2022 година

admin
По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација за пласманот на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Наместо 5% раст секоја година, имаме 0.7% раст за 4 години, клинички од пола милијарда три пати поскап од тој во Србија, и земјоделци без земја“

admin
Четири години СДСМ, четири години неуспеси. Од ветените 5% раст на БДП секоја година добивме 0.7% за четири години, и промашен даночен систем што ја...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Средба Пендаровски-Радев: Позитивен чекор е што заедно ги чествуваме Св. Кирил и Методиј

admin
Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Румен Радев Претседателот Стево Пендаровски денеска на Меѓународниот аеродром Скопје го пречека претседателот на Република Бугарија, Румен Радев,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Овие професии се најмногу платени во Македонија

admin
Просечната месечна нето-плата во март годинава изнесува 28.217 денари и бележи раст од лани истиот месец за 6,8 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Според...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Слаби точки: Како да освоите некоја личност според нејзиниот хороскопски знак?

admin
Некои хороскопски знаци сакаат партнери кои се директни, други сакаат партнери кои се однесуваат отмено, а трети се држат до традицијата. На некои им е...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Позната причината зошто сè уште не се дозволува влез во Грција

admin
Граничниот премин меѓу Македонија и Грција, Евзони, од утринава е отворен за сообраќај но само за патници со грчки пасоши. Иако министерот за здравство Венко...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Македонските одбојкари одат по злато: Сакаме да го освоиме првото место во Европската лига!

admin
По три финалиња, македонските одбојкари предводени од селекторот Никола Матијашевиќ ги почнуваат подготовките за новото издание на Европската сребрена лига со амбиција на крајот да...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

НАЈМЛАДИОТ ПОЧИНАТ ИМАЛ САМО 34 ГОДИНИ – борбата со коронавирусот ја изгубија уште 41 лице

admin
Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на Ковид 19. Пријавени се вкупно 45 починати лица: 14 од...