vesti24.mk

Tag : маски

ВЕСТИ

Директорот на струшката болница и вработените “ја победија“ короната, на работа без маски

admin
Директорот на болницата во Струга, Арменд Арслани, кој е и поранешен заменик-министер за здравство, покажува голема недоговорност на работното место. Тој е доктор по општа...
ЗАБАВА

Секоја минута се фрлаат по 3 милиони заштитни маски, многу се опасни за животната средина

admin
Секоја минута во светот се користат и фрлаат три милиони заштитни маски, а многу завршуваат во природата и претставуваат вистинска еколошка бомба, пишува списанието „Фанпејџ“....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Неверојатно: Момче направи пиштол за ставање заштитни маски (ВИДЕО)

admin
Ситуацијата со коронавирусот во Америка се влошува, а овој Јутубер одлучи да го реши проблемот на вистински американски начин – со помош на оружје. Ален...
ЗАБАВА

Конечно е откриено: Кои маски се најефикасни, а кои се бескорисни во заштитата од коронавирусот?

admin
И покрај знаците дека животот се враќа во нормала, коронавирусoт не заминува. Надлежните налагаат носење на заштитни маски при секое излегување од дома, и оваа,...
ЗАБАВА

Проблеми со кожата на лицето поради маските и како да ги решите!

admin
Носењето маски моментално е најзагарентираната заштита од коронавирусот но го отежнува дишењето поради жештината од летото. Хируршките маски можеме да издржиме да ги носиме само...
ЗАБАВА

Што открива за вас бојата на маската што ја носите?

admin
Модните дизајнери брзо се вклучија во борбата против ковид-19 и преку дизајнирањето маски заработуваат многу пари. Други ја искористија ситуацијата за да го искажат своето...
ЗАБАВА

Фотографија од човек кој носи маска преку очите и предизвика бурни реакции

admin
На територијата на Белград обавезно е носењето маски во градскиот превоз и во сите затворени простории по одлуката на Владата на Србија, но не секој...
ЗАБАВА

Ново истражување конечно ја реши дилемата: Дали хируршките маски штитат од коронавирус?

admin
Истражувачите поставиле кафез со хрчаци кои претходно биле заразени со коронавирус, покрај кафез со здрави глодари. Тестовите кои биле спроведени над нив покажуваат дека употребата...
ЗАБАВА

Маски според ликот на домашното милениче во Јапонија

admin
Често сопствениците и нивните миленичиња „наликуваат“ едни на други, а често ги имаат истите „фризури”. Јапонска фирма од неодамна им нуди на сопствениците маски по...