vesti24.mk

Tag : Месечина

ЗАБАВА

ФОТО: Крвава волчја Супермесечина

admin
Вљубениците во астрономијата и необичните небесни спектакли синоќа уживаа во ретката и фасцинантна крвава волчја Супермесечина. Овој небесен спектакл беше видлив од Северна и Јужна
ЗАБАВА

Не заборавајте, замислите желба за време на последната полна месечина во 2018 година

admin
Последната и најјака полна месечина во 2018 година ќе имате прилика да ја видите на 22 декември. Поради студените денови во кои се јавува неа
БИЗНИС ВЕСТИ СВЕТ

Три камчиња од Месечината продадени за 855 илјади долари

admin
Три камчиња од Месечината, за кои се тврди дека ги донеле руските астронаути од вселенската мисија Луна-16 во 1970 година, беа продадени вчера на аукција
ЗАБАВА

Докази за постоење месечина вон нашиот соларен систем

admin
Со употребата на вселенскиот телескоп Хабл и Кеплер, астрономите дојдоа до докази за постоење месечина надвор од нашиот сончев систем, која кружи околу огромна гасна
ЗАБАВА

ФОТО: Овој Јапонец ќе биде првиот турист на Месечината

admin
Јапонскиот милијардер и тајкун од областа на интернет продажбата, Јусаку Маезава (42) ќе биде првиот што туристички ќе ја посети Месечината. Тој со себе има
ЗАБАВА

Науката открива зошто на Месечината гледаме лице

admin
Научници од Универзитетот Рутгерс сметаат дека нашиот привид за човечко лице на месечевиот диск се должи на магнетизиран прав, којшто е остаток од лава која
ЗАБАВА

Вечерва на небото ќе има „крвава Месечина“, еве од каде во Скопје ќе можете да ја видите

admin
Вечерва ќе се случи многу редок астрономски настан–целосно затемнување на Месечината, истовремено Марс ќе биде најблиску до Земјата во последните 15 години. „Крвавата Месечина“ ќе
ЗАБАВА

Утре во 22:22 часот по македонско време: Сонцето ќе се замрачи, Месечината ќе стане крвава

admin
Месечината во петок ќе стане „крваво црвена”, поради што теоретичари на заговор веруваат дека на нашата планета конечно (по којзнае кој пат) и дошол крајот.