vesti24.mk

Tag : Министерство за здравство

ВЕСТИ

81% од моментално хоспитализираните со Ковид 19 и 78% од починатите се невакцинирани

admin
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август 2021 година заклучно со 13 јануари...
ВЕСТИ

Пожар на Пулмологија откако пациент на кислородна поддршка запалил цигара, спречена експлозија

admin
Министерството за здравство информира дека вечерва на Клиниката за пулмологија во Скопје пациент, сместен во соба за кислородна поддршка, ја извадил маската преку која примал...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.620.860 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

admin
Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 9.009 дози вакцини, од кои 1.873 се аплицирани како прва доза, 1.580 се ревакцинирани, а 5.536 граѓани примиле...
ВЕСТИ

МЗ: Нема потреба од промена на моделот на настава, за 40% намелена инциденцата на ширење на вирусот

admin
За 40 проценти е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МЗ: Вчера се аплицирани 16.020 вакцини

admin
Министерството за здравство информира дека се аплицирани над еден милион дози вакцини. -Интересот за вакцинација од пред два дена е значитечно зголемен. Вакцинацијата се одвива...
ВЕСТИ

МЗ два дена молчеше за смртниот случај: Еден починат, 92 заболени од коронавирус по целосна вакцинација против Ковид-19

admin
Македонија го регистрира првиот смртен случај на лице кое по примени две дози на вакцина против Ковид-19 заболело и починало во болница. Курир вчера се...
ВЕСТИ

За вакцинација пријавени над 1600 деца и млади

admin
Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 18 години. Според податоците од националниот систем „Мој Термин“ до вчера напладне вкупно 1623...
ВЕСТИ

МЗ: Вчера се аплицирани 11.393 вакцини

admin
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација...
ВЕСТИ

Продолжува полицискиот час, ќе се утврдува дали се потребни дополнителни мерки

admin
Полицискиот час од 22 до 5 часот, кој истекуваше денеска, ќе продолжи да важи. Комисијата за заразни болести следните денови, согласно епидемиолошките анализи ќе утврди...
ВЕСТИ

Министерството за здравство со демант

admin
Министерството за здравство испрати демант до нашата редакција, кој Ви го пренесуваме во целост. -Владата на Република Северна Македонија најостро ги демантира наводите и тврдењата...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

РАСТЕ БРОЈОТ: Над 11.600 активни случаи на коронавирус, 3.319 починати лица

admin
По порастот од над илјада новозаболени од Ковид-19, вчера Министерството за здравство регистрираше 541 нов случај на корона вирусот од направени 2.789 тестирања. Повеќе од...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Расте бројот на новозаболени од Ковид-19, близу 10.000 активни случаи

admin
Во скопската поликлиника „Јане Сандански“ вчера почна вакцинацијата со руските вакцини „Спутник В“. До вчера попладнето беа вакцинирани околу 120 лица. Во исто време продолжи...