vesti24.mk

Tag : МПЦ

БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Борбата за Автокефална Црква во Македонија е во Самиот Почеток

Ferad Aruc
Пред неколку недели Слободен печат објави вести за писмото на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј упатено до Македонската Православна Црква како одговор на своето барање за автокефалија....
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска се слави светицата најслична на Христос

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 септември. Денеска е Преподобна Ефросинија. Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред...