vesti24.mk

Tag : надворешна политика

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ОМД реагира на филмот за Македонија на Морган Фримен

admin
Од денеска до 31 декември, Градот Скопје за граѓаните во главниот град подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во населбата „ВИНТЕРЛЕНД“ на
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Иванов ги прими акредитивните писма од новоизбраните амбасадори на Косово и Бугарија

admin
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Косово и на Република Бугарија во Република Македонија. На средбата
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев до Фаго: Секоја посета на високи претставници на НАТО е знак за силна поддршка на нашата земја

admin
Здружението на слепи лица, со поддршка на локалната самоуправа, УНДП и Министерството за труд и социјална политика, како и со помош на други донатори, го
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Комисијата за одбрана и безбедност, во штабот на НАТО во Брисел

admin
На покана на амбасадорот Такан Илдем, помошник на генералниот секретар од Дивизијата за јавна дипломатија, делегација од Собранието оствари работна посета во седиштето на НАТО
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев напиша во книгата на жалоста за смртта на Џорџ Х.В. Буш: САД загуби голем лидер

admin
,,Последно што помнам е дека во прес-центарот на Собранието врз пратениците се фрлаа предмети. Видов како кон мене фрлија монитор од компјутер и веднаш потоа
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Средба на Иванов со првиот човек на црногорската војска, Драгутин Дакиќ

admin
Јавните дискусии по нацрт амандманите за уставни измени со цел решавање на долгогодишниот спор со Грција, со што треба да се овозможи пристапување на Република
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев-Ручи: Македонија е сè поблиску до ЕУ и НАТО

admin
По смртта на Ружди Лата, Дебар сè уште нема нов градоначалник. ДУИ ги повикува дебраните да бидат трпеливи до следните вонредни локални избори. „Ружди Лата
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Македонската Влада поддржува заемно прифатливо решение меѓу Белград и Приштина

admin
  Првиот косовско-македонски безбедносен форум на тема „Зајакнување на безбедноста преку соработка помеѓу Косово и Македонија“ почна денеска на Универзитетот ААБ во Приштина, а ќе
СВЕТ

Плановите на Ердоган за 2018-та година: Најавува поризична надворешна политика на Турција!

Ferad Aruc
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за оваа година најави дека неговата земја ќе практикува посмела и дури и поризична надворешна политика. Реџеп Таип Ердоган во