vesti24.mk

Tag : НАТО

ВЕСТИ

Андов контра Заев и Џафери: Изборите не мора да се одложат за прием во НАТО

admin
Зоран Заев и Талат Џафери за да го променат датумот за одржување на изборите почнаа да ја збунуваат јавноста со пораки дека поради НАТО е...
ВЕСТИ СВЕТ

Германски “Die Welt”: Никој нема да ризикува војна со Русија! НАТО само ќе ја потапка Украина по рамо

Ferad Aruc
Во најновата ескалација на судирите меѓу Украина и Русија, Киев вовел воена состојба во десет региони кои се граничат со Русија и бара воена помош...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев: Да се направи дистинкција меѓу учесниците во толпа и оние што организирале и учествувале во насилството на 27 април (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Претседателот на Владата Зоран Заев рече дека очекува помирувањето да започне од таму каде што поделбата добила кулминација, а тоа се настаните од 27 април....
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Турција, Русија и Кина ќе го штитат македонскиот устав пред ОН?

Ferad Aruc
Според информации од Руското министерство за надворешни работи се очекува во текот на претстојната недела иницијатива за одржување вондредна седница на Советот за безбедност на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Конфузното антинародно раководство на ВМРО-ДПМНЕ останува заглавено во шемите на Хидро-Мицкоски и Груевски

Ferad Aruc
Речникот на антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ предводено од антинародниот Христијан Мицкоски покажува дека врвот на опозицската партија е во длабока конфузија, без политички компас и...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Ferad Aruc
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Рускиот Амбасадор Баздникин: Македонските гласачи не излегоа бидејќи се против одлука што се обидуваат да ја наметнат од надвор

Ferad Aruc
Сергеј Александрович Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, во интервју за „Спутник“ изјави дека факт е дека референдумот во Македонија е неважечки. Според...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јенс Столтенберг: Вратите на НАТО остануваат отворени, но процедурите претходно мора да се завршат

Ferad Aruc
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг повтори дека вратите на Алијансата остануваат отворени за Македонија, но дека сите процедури претходно мора да бидат завршени. „Го...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Kоалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за силната поддршка на вчерашниот марш

Ferad Aruc
Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото, за силната поддршка на вчерашниот марш и на големиот граѓански собир во Скопје. „Преку...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Германската канцеларка Меркел: Не останувајте дома за референдумот, излезете и дадете го својот глас

Ferad Aruc
Германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев, на заедничката прес-конференција ги повика граѓаните на Македонија на денот на референдумот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Германија ја става Македонија на експресна патека кон ЕУ

Ferad Aruc
Германската влада изразила подготвеност за поблиска економска соработка со Македонија, преку формирање на Управувачки комитет. Иако деталите ќе се знаат за два месеци, заменик претседателот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

(ФОТО) Писмо од печалбар во Швајцарија: Сите ќе дојдемо на 30-ти септембар да го носиме Македонија у НАТО, сами ќе си купиме карта, ДУИ нека идат у три лепе…

Ferad Aruc
Сите ќе дојдемо на 30-ти септембар да го носиме Македонија у НАТО, сами ќе си купиме карта, ДУИ нека идат у три лепе…...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Повеќе од 200.000 вмровци ќе му одбијат послушност на Мицкоски за референдумот?

Ferad Aruc
Две третини од членството на ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи референдумот за името, кој ќе се одржи на 30 септември, но доколку таа дропка се претвори...