vesti24.mk

Tag : обичаи

ЗАБАВА

Обичаи и верувања за да имате парите: Направете триаголник од 10 денари

admin
Начинот на кој се однесувате кон парите, па дури и положбата на метлата во куќата, велат нашите стари, може да влијаат на финансиската ситуација во
ЗАБАВА

Сите девојки треба да го стават ова под перница, а во сабота да замесат тесто за Водици- еве зошто

admin
Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата
ЗАБАВА

Важни обичаи за денес: Оваа личност ако прва ви влезе на Божиќ во домот ќе имате радост целата година

admin
На денот на Божиќ христијаните стануваат многу рано и одат на утринска литургија, се причестуваат, а потоа одат дома, каде е подготвена богата трпеза. Обичај
ЗАБАВА

Првиот гостин треба да биде дете, еве што значат обичаите за Бадник и Божиќ

admin
На Бадник, денот пред Божиќ започнува божиќното славење. Рано наутро се зема бадниково гранче и се пали оган. Жените во куќите месат колачи и торти
ЗАБАВА

Нова година, стари обичаи: Не правете ги овие работи, за да не ве бие малер

admin
Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко- сето ова во името на благосостојбата во новата година. Обичаите
ЗАБАВА

Никако не го правете ова за Нова година ќе ве следи несреќа- а еве која личност не треба да ви влезе прва во домот

admin
Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко – сето ова во името на благосостојбата во новата година.
ЗАБАВА

Утре е голем празник: Ова никако не треба да се прави, а еве каква есен нe` очекува ако времето биде ведро

admin
Православните верници утре го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким